Filip I wołogowski: Różnice pomiędzy wersjami

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Utworzył nową stronę „{{Infobox | image = https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1a/Philipp_I._von_Pommern.png | zrodlo = https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Philipp_I._von_Pomme...”)
 
Linia 1: Linia 1:
{{Infobox
+
{{Infobox-zdjecie
 
| image = https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1a/Philipp_I._von_Pommern.png
 
| image = https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1a/Philipp_I._von_Pommern.png
 
| zrodlo = https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Philipp_I._von_Pommern.png
 
| zrodlo = https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Philipp_I._von_Pommern.png

Wersja z 21:52, 20 lip 2016

Dane Filip I wołogoski
Data urodzenia 15.07.1515, godz. 02:00
Miejscowość Szczecin (53°26'N; 14°32'E)
Strefa czasowa GMT +01:07
Słońce 1° Lwa
Księżyc 19° Panny
Ascendent 7° Raka
Horoskop księcia Filipa I wołogoskiego

Biografia

Syn Jerzego I, księcia pomorskiego, szczecińskiego i wołogoskiego oraz Amelii reńskiej. Imię otrzymał po ojcu matki, palatynie reńskim Filipie Wittelsbachu, z którego gościny korzystał podczas studiów w Heidelbergu. Po śmierci ojca w 1531 stał się współwładcą księstwa pomorskiego u boku swego stryja Barnima IX Pobożnego.

W 1537 przystąpił do Związku szmalkaldzkiego, który od 27 lutego 1537 zrzeszał protestanckich książąt przeciw katolickiemu cesarzowi Karolowi V Habsburgowi. Wraz z Barnimem IX został w późniejszym czasie oskarżony przez cesarza o zdradę, która została wybaczona dzięki wstawiennictwu króla polskiego Zygmunta I Starego. W czasie swojego panowania w Księstwie Wołogoskim zreorganizował zarządzanie dobrami książęcymi, dzięki czemu powiększył znacznie dochody państwa i wzmocnił obronność kraju (przebudował m.in. zamek w Wkryujściu / Zamek Książąt Pomorskich w Ueckermünde). Dbał również o rozwój nauki. Zorganizował m.in. bibliotekę na zamku w Wołogoszczy oraz przyczynił się do utworzenia Pedagogium w Szczecinie.


Kluczowe wydarzenia

  • 21 października 1532 - został księciem wołogoskim panującym nad ziemiami na zachód od Odry i na Rugii. Dodatkowo w 1541 przyłączył do swego władztwa ziemie między Tywą a Odrą, Gryfino oraz komturię swobnicką.
  • 13 grudnia 1534 - podczas obrad sejmu ziemskiego w Trzebiatowie – Filip I i Barnimem IX wprowadzili luteranizm na Pomorzu Zachodnim, jako religię państwową.
  • 26 lutego 1536 - doszło do wymiany obrączek i ślubu cywilnego z Marią von Sachsen (ur. 15 grudnia 1515), córką elektora saskiego, natomiast w dniu następnym, tj. 27 lutego została przez M. Lutra odprawiona uroczysta msza ślubna, w miejscowości Torgau.
  • 14 lutego 1560 - zmarł w Wołogoszczy, w wieku 45 lat. Jego księstwo odziedziczyli dwaj najstarsi synowie, tj. Jan Fryderyk i Bogusław XIII.

Źródło horoskopu

Przypis w Wikipedii: " Urodziny nastąpiły w nocy z 14 na 15 VII, nie wiadomo dokładnie o której godzinie, część źródeł przekazuje godzinę 2 po północy. Por. E. Rymar, Rodowód książąt pomorskich, T. II, ss. 160-165 oraz E. Rymar, Rodowód książąt pomorskich, ss. 438-440".

Informację dodał Mirosław Czylek.