Dygasiński Adolf

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Wersja z dnia 11:47, 6 kwi 2017 autorstwa Miroslawczylek (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Adolf Dygasiński
Data urodzenia 7.03.1839, godz. 15:00
Miejscowość Niegosłowice (50°23′N 20°35′E)
Strefa czasowa GMT +1:22
Słońce 17° Ryb
Księżyc 6° Strzelca
Ascendent 18° Lwa
Horoskop Adolfa Dygasińskiego

Biografia

Polski powieściopisarz, publicysta, pedagog, jeden z głównych przedstawicieli naturalizmu w literaturze polskiej. W trakcie swojego życia pracował w wielu miejscach, również jako guwerner na dworach ziemiańskich. Był między innymi wychowawcą polskiego malarza Jacka Malczewskiego. W latach 1871–1877 przebywał w Krakowie, gdzie zajmował się pracą pedagogiczną oraz prowadził niewielką księgarnię wydawniczą. W latach 1884–1887 trafił do kolegium redakcyjnego tygodnika "Wędrowiec" - czołowego pisma polskiego naturalizmu, a następnie został jego współredaktorem. Współpracował również z czasopismem "Głos" (1886), a do 1888 – z miesięcznikiem geograficzno-etnograficznym „Wisła”. W trakcie swojej kariery literackiej napisał 21 powieści i ponad 130 nowel; od 1884 roku (pierwszy tom nowel) jego utwory ukazywały się w formie książkowej. Cieszyły się sporym powodzeniem, były tłumaczone na rosyjski i niemiecki. W latach 1890–1891 Dygasiński wyprawił się w podróż do Brazylii, szlakiem polskiej emigracji "za chlebem". Powstał tam cykl listów opisujący tragiczne losy polskich emigrantów.

W swojej twórczości bardzo często poruszał tematykę życia mieszkańców wsi i małych miasteczek, podkreślając wspólnotę losów ludzi i zwierząt. Dygasiński był wielkim miłośnikiem przyrody: wiele godzin poświęcał na obserwację świata zwierząt i roślin, a karty utworów zapełniał bohaterami zwierzęcymi. W swych dziełach wykładał też swoistą filozofię przyrody [1]. Pisarz często przedstawia w swych dziełach, na dwóch równoległych płaszczyznach, życie ludzi i zwierząt, dochodząc zazwyczaj do przekonania, iż takie same prawa walki o byt decydują o postępowaniu człowieka i zwierzęcia (tak dzieje się np. w jednej z najpopularniejszych powieści Dygasińskiego pt. „Zając” z 1899 r.).

Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii.

Kluczowe wydarzenia

  • 1872 - poślubił Natalię Wyszkowską. Mieli kilkoro dzieci, ale tylko jedno (córka Zofia) dożyło wieku dojrzałego.
  • 8 grudnia 1872 - urodziła się córka, Zofia (zmarła 17.02.1945). [2] [3]
  • 1877 - z powodu całkowitej ruiny finansowej opuszcza Kraków i przenosi się do Warszawy.
  • 1883 - debiut literacki. [4]
  • 1890/1891 - podróż do Brazylii.
  • 18 października 1897 - umiera żona, Natalia. [5]
  • marzec 1902 - nagle zachorował. [6]
  • 3 czerwca 1902 - zmarł po kilkumiesięcznej chorobie (udar mózgu).

Źródło horoskopu

Informacja: "W archiwum pińczowskim odnajdujemy oryginalną metrykę urodzin Dygasińskiego. Stawił się Jan Dygasiński, pisarz prowentowy w Niegosławicach zamieszkały, w obecności Walentego Sławińskiego, woyta gm. Złota i Kazimierza Wilkoszewskiego ekonoma dóbr Złota i okazał nam dziecię płci męskiej urodzone w Niegosławicach w dniu siódmym bieżącego miesiąca i roku o godzinie trzeciej po południu z jego małżonki" w: Stanisław Mijas: "Ṡwietokzyskie szlaki literackie: szkice o pisarzach od Reja do Żeromskiego". Informację dostarczył Mirosław Czylek.