Dygasiński Adolf: Różnice pomiędzy wersjami

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Utworzył nową stronę „{{Infobox-zdjecie | image = http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/87/AdolfDygasinski.jpg | zrodlo = http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:AdolfDygasinski.jpg |...”)
 
Linia 22: Linia 22:
  
 
== Źródło horoskopu ==
 
== Źródło horoskopu ==
Informacja: ''"i okazał nam dziecię płci żeńskiej, urodzone w Suwałkach dnia 23 maja roku bieżącego, o godzinie siódmej z rana, z jego małżonki w-ej Scholastyki z Turskich, lat liczącej dwadzieścia jeden"'' w: Maria Szypowska, "Konopnicka jakiej nie znamy".Informację dostarczył [[Mirosław Czylek]].
+
Informacja: ''"Stawił się Jan Dygasiński, pisarz prowentowy w Niegosławicach zamieszkały, w obecności Walentego Sławińskiego, woyta gm. Złota i Kazimierza Wilkoszewskiego ekonoma dóbr Złota i okazał nam dziecię płci męskiej urodzone w Niegosławicach w dniu siódmym bieżącego miesiąca i roku o godzinie trzeciej"'' w: Jan Zygmunt Jakubowski: "Zapomniane ogniwo: studium o Adolfie Dygasińskim". Informację dostarczył [[Mirosław Czylek]].
  
 
[[Category:Pisarze]]
 
[[Category:Pisarze]]

Wersja z 12:55, 5 paź 2013

Dane Adolf Dygasiński
Data urodzenia 7.03.1839, godz. 15:00
Miejscowość Niegosłowice (50°23′N 20°35′E)
Strefa czasowa GMT +1.22
Słońce 17° Ryb
Księżyc 6° Strzelca
Ascendent 18° Lwa
Błąd przy generowaniu miniatury: Brak pliku
Horoskop Adolfa Dygasińskiego

Biografia

Polski powieściopisarz, publicysta, pedagog, jeden z głównych przedstawicieli naturalizmu w literaturze polskiej. W latach 1871–1877 przebywał w Krakowie, gdzie zajmował się pracą pedagogiczną oraz prowadził niewielką księgarnię wydawniczą. W latach 1884–1887 trafił do kolegium redakcyjnego tygodnika "Wędrowiec" - czołowego pisma polskiego naturalizmu, a następnie został jego współredaktorem. Współpracował również z czasopismem "Głos" (1886), a do 1888 – z miesięcznikiem geograficzno-etnograficznym „Wisła”. W trakcie swojej kariery literackiej napisał 21 powieści i ponad 130 nowel; od 1884 roku (pierwszy tom nowel) jego utwory ukazywały się w formie książkowej. Cieszyły się sporym powodzeniem, były tłumaczone na rosyjski i niemiecki. W latach 1890–1891 Dygasiński wyprawił się w podróż do Brazylii, szlakiem polskiej emigracji "za chlebem". Powstał tam cykl listów opisujący tragiczne losy polskich emigrantów.

Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii.

Kluczowe wydarzenia

  • 3 czerwca 1902 - zmarł po kilkumiesięcznej chorobie (udar mózgu)

Źródło horoskopu

Informacja: "Stawił się Jan Dygasiński, pisarz prowentowy w Niegosławicach zamieszkały, w obecności Walentego Sławińskiego, woyta gm. Złota i Kazimierza Wilkoszewskiego ekonoma dóbr Złota i okazał nam dziecię płci męskiej urodzone w Niegosławicach w dniu siódmym bieżącego miesiąca i roku o godzinie trzeciej" w: Jan Zygmunt Jakubowski: "Zapomniane ogniwo: studium o Adolfie Dygasińskim". Informację dostarczył Mirosław Czylek.