Drążkiewicz Antoni

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Antoni Drazkiewicz - foto.jpg
Dane Antoni Drążkiewicz
Data urodzenia 20.08.1830, godz. 17:00
Miejscowość Bodzentyn (50°56\'N, 20°57\'E)
Strefa czasowa GMT+1.26
Słońce 28° Lwa
Księżyc 22° Panny
Ascendent 12° Koziorożca
Błąd przy generowaniu miniatury: Brak pliku
Horoskop Antoniego Drążkiewicza

Biografia

Powstaniec 1863 roku i pamiętnikarz, autor „Wspomnień czachowczyka z 1863 r.” uznawanych za jedno z najlepszych źródeł o kampanii Czachowskiego w województwie sandomierskim w czasie powstania styczniowego. Dalszy udział Drążkiewicza w powstaniu styczniowym związany był z oddziałem gen. Aleksandra Waligórskiego. Kolejny okres w biografii Drążkiewicza związany był z emigracją, gdzie udał się bezpośrednio po wycofaniu z Galicji. Źródła odnotowują, że przebywał najpierw w Monachium i tam spotkał się z ks. Serafinem Szulcem, który przez pewien czas wypełniał obowiązki kapelana w oddziale Dionizego Czachowskiego, sam też był autorem wspomnień z okresu powstania styczniowego. Kolejnym etapem w emigracyjnym życiu Drążkiewicza była Szwajcaria, gdzie przebywał do 1869 roku. Następnie przybył do Galicji i na stałe zamieszkał we Lwowie.

Po kilkunastu latach pobytu we Lwowie, gdzie zatrudnił się jako kontroler przy administracji niestałych dochodów miejskich, wstąpił także do Towarzystwa Weteranów polskich z r. 1863.


Z szerszą biografią można zapoznać się na pracy: Antoni Drążkiewicz (1830-1900) – powstaniec 1863 roku i pamiętnikarz

Kluczowe wydarzenia

  • marzec 1857 - został awansowany i przeniesiony do biura Rządu Gubernialnego w Radomiu, gdzie został zatrudniony jako adiunkt kasy funduszów emerytalnych. Tam też pracował do pierwszych dni kwietnia 1863 roku
  • od kwietnia 1863 - znalazł się w oddziale Dionizego Czachowskiego, początkowo z przeznaczeniem do grupy prowadzącej rozpoznanie, następnie przeniesiony został do sztabu dowódcy, jako sekretarz
  • 1869 - powrót po kilkuletniej emigracji do Lwowa, gdzie zamieszkiwał do śmierci
  • 7 sierpnia 1900 - zmarł we Lwowie

Ciekawostki

Niektórzy z przedstawicieli lwowskiego środowiska weteranów 1863 roku powątpiewali w prawdziwość autorstwa wspomnień. Zarzucali Drążkiewiczowi, że był jedynie źródłem informacji o wydarzeniach z okresu powstania, a stroną literacką dzieła zajął się jego przyjaciel, literat i były powstaniec - Wacław Koszczyc.

Źródło horoskopu

Archiwum Państwowe w Kielcach (dalej: APK), Akta Stanu Cywilnego parafii rzymskokatolickiej w Bodzentynie za lata 1810-1902, sygn. 24, k. 33, pozycja 99. [za:] Wiesław Caban, Lidia Michalska-Bracha, Antoni Drążkiewicz (1830-1900) - powstaniec 1863 roku i pamiętnikarz, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach (artykuł) [1].

Informacje dostarczył Grzegorz Rożek.