Chmielowski Adam

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Wersja z dnia 22:17, 19 maj 2016 autorstwa Miroslawczylek (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Adam Chmielowski
Data urodzenia 20.8.1846, godz. 05:00
Miejscowość Igołomia ( 50°05′N 20°14′E)
Strefa czasowa GMT +2
Słońce 27° Lwa
Księżyc 17° Raka
Ascendent 27° Lwa
Horoskop Adama Chmielowskiego

Biografia

Polski zakonnik franciszkański, założyciel zgromadzenia albertynów i albertynek, powstaniec, malarz, święty Kościoła katolickiego, znany z pełnej poświęcenia pracy dla biednych i bezdomnych.

Był pierwszym dzieckiem w rodzinie, miał troje młodszego rodzeństwa. Uczestniczył w powstaniu styczniowym, został ranny, amputowano mu lewą nogę. Po ogłoszeniu amnestii w 1865 r. powrócił do Warszawy. Studiował malarstwo w Warszawie i na akademii sztuk pięknych w Monachium. Wraz z namalowaniem obrazu "Ecce Homo" Chmielowski przeszedł wewnętrzną przemianę i wstąpił do zakonu. W roku 1884 osiadł w Krakowie, przy ulicy Basztowej 4, gdzie dalej malował, ale zaangażował się coraz bardziej w opiekę nad nędzarzami i bezdomnymi. Wkrótce porzucił malarstwo, poświęcając się pomocy ubogim. Mieszkał w ogrzewalni miejskiej przy ul. Skawińskiej na Kazimierzu razem z bezdomnymi, alkoholikami i nędzarzami. Pomagał bezrobotnym organizując dla nich pracę. Słynne są słowa Brata Alberta, że trzeba każdemu dać jeść, bezdomnemu miejsce, a nagiemu odzież; bez dachu i kawałka chleba może on już tylko kraść albo żebrać dla utrzymania życia [1]


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii

Kluczowe wydarzenia

  • 25 sierpnia 1853 - śmierć ojca.
  • 28 sierpnia 1859 - śmierć matki. Rodzeństwo Adama przekazano pod opiekę siostry ojca – Petroneli Chmielowskiej. Młody Chmielowski kontynuował naukę w Instytucie Politechnicznym w Puławach. W tym okresie włączył się w działalność konspiracyjną.
  • 30 września 1863 - po przegranej bitwie pod Mełchowem (powiat częstochowski), został ciężko ranny w nogę i trafił do niewoli. Po wykonanej w prymitywnych warunkach (bez znieczulenia) amputacji lewej kończyny, jego dalsze leczenie odbywało się w szpitalu w Koniecpolu.
  • w maju 1864 - trafił do Paryża. Tu dzięki pomocy finansowej od Komitetu Polsko-Francuskiego mógł poddać się dalszemu leczeniu i otrzymał gutaperkową, najlepszą w tym czasie protezę.
  • 24 września 1880 - wstąpił do Zakonu Ojców Jezuitów w Starej Wsi. Po roku zrezygnował z powodu depresji i silnego załamania nerwowego.
  • 25 sierpnia 1887 - w Kaplicy Loretańskiej kościoła Ojców Kapucynów w Krakowie Adam Chmielowski przywdział szary habit III Zakonu św. Franciszka i od tej pory znany jest jako brat Albert. Śluby zakonne złożył rok później, 25 sierpnia 1888.
  • 23 grudnia 1916 - przyjął sakrament chorych (rak żołądka) z rąk prepozyta kanoników regularnych laterańskich ks. Józefa Górnego. W południe 25 grudnia 1916 roku zmarł w opinii świętości.
  • 10 listopada 1938 - prezydent Ignacy Mościcki nadał mu pośmiertnie Wielką Wstęgę Orderu Odrodzenia Polski.
  • 15 września 1967 - kardynał Karol Wojtyła rozpoczął proces apostolski, a w styczniu 1977 papież Paweł VI wydał dekret o heroiczności cnót przyszłego świętego.
  • 22 czerwca 1983 - beatyfikacja
  • 12 listopada 1989 - kanonizacja

Ciekawostki

Chmielowski rozpoczął studia malarskie w Warszawie. Musiał je jednak przerwać z powodu sprzeciwu rady opiekuńczej, od której był zależny po śmierci obojga rodziców. Wyjechał na studia politechniczne do Gandawy. W Monachium zaprzyjaźnił się z wieloma sławnymi artystami (Stanisławem Witkiewiczem, Józefem Chełmońskim, Aleksandrem Gierymskim, Leonem Wyczółkowskim i innymi). Wiele malował i wysyłał swoje obrazy na wystawy do Polski. Dorobek Adama Chmielowskiego to 61 obrazów olejnych, 22 akwarele i 15 rysunków. Do najbardziej znanych prac należą m.in. Po pojedynku, Dziewczynka z pieskiem, Cmentarz, Dama z listem, Powstaniec na koniu, Wizja św. Małgorzaty, Zachód słońca, Amazonka.

Źródło horoskopu

Akt urodzenia: Działo się w Igołomi dnia 26 sierpnia 1845 roku, o godzinie pierwszej w południe. Stawił się wielmożny pan Adalbert [Wojciech] Chmielowski, naczelnik Komory Celnej I klasy w Igołomi i [tam] ... tu w Igołomi urodzone pod numerem domu 53 dnia 20 bieżącego miesiąca i roku o godzinie 5 rano z jego małżonki, wielmożnej pani Józefy z Borzysławskich, lat 24 mającej. Metryka cytowana w: Władysław Kluz, Gdy ma się jedną duszę: Brat Albert Chmielowski, WAM, Kraków 1989.

Informację dostarczył Mirosław Czylek.