Broniewski Władysław

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Władysław Broniewski
Data urodzenia 17.12.1897, godz. 19:30
Miejscowość Płock (52°33′N 19°42′E)
Strefa czasowa GMT + 1:24
Słońce 27° Strzelca
Księżyc 4° Wagi
Ascendent 11° Lwa


Horoskop Władysława Broniewskiego


Biografia

Polski poeta, przedstawiciel liryki rewolucyjnej, tłumacz, żołnierz, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej. Uważał się za socjalistę, cenił sobie osobistą niezależność. Za zasługi wojenne otrzymał Srebrny Krzyż Orderu Wojennego Virtuti Militari i czterokrotnie Krzyż Walecznych.

Jego poezja była silnie związana z własną biografią i przeżyciami, a także doświadczeniami narodu polskiego i działaczy ruchu robotniczego, miała wyraźne akcenty rewolucyjne i patriotyczne. Jego utwory są nad zwyczaj komunikatywne i perswazyjne, a w dodatku przebogate w środki artystyczne i stylistyczne. Poeta nie ukrywał swojej fascynacji dla poezji romantycznej i często korzystał z jej wzorców. [1] W czasach stalinizmu był poetą głęboko zaangażowanym w budowę nowej rzeczywistości, co często interpretowane jest jako postawa jednoznacznie prokomunistyczna. Odmówił jednak prezydentowi Polski, Bolesławowi Bierutowi, napisanie słów do nowego hymnu.

Broniewski był także tłumaczem literatury rosyjskiej i niemieckiej. Tłumaczył m.in.: Fiodora Dostojewskiego (Skrzywdzeni i poniżeni, Białe noce), Aleksego Tołstoja (Droga przez mękę – dwie pierwsze części; trzecia wspólnie z Wacławem Rogowiczem), Nikołaja Gogola (Martwe dusze), Władimira Majakowskiego, Siergieja Jesienina, Bertolta Brechta.


Kliknij, by zapoznać się z biografią zamieszczoną na Wikipedii i stronie Broniewski w Sieci. Warto także przeczytać artykuł autorstwa Małgorzaty Olszewskiej na portalu culture.pl : http://www.culture.pl/baza-literatura-pelna-tresc/-/eo_event_asset_publisher/k3Ps/content/wladyslaw-broniewski .

Kluczowe wydarzenia

  • 1915 - wstąpił do Legionów Piłsudskiego. Walczył w 4 pułku piechoty Legionów. Za zasługi wojenne otrzymał Srebrny Krzyż Orderu Wojennego Virtuti Militari i czterokrotnie Krzyż Walecznych.
  • 1930 - był na krótko aresztowany i osadzony wraz z Janem Hemplem i Aleksandrem Watem w areszcie miejskim w Warszawie. Aresztowanym pomocy udzielił Bolesław Wieniawa-Długoszowski.
  • 1939 - w obliczu zagrożenia najazdem niemieckim, Broniewski opublikował słynny wiersz Bagnet na broń [2]
  • 19 listopada 1939 - Broniewski podpisał oświadczenie pisarzy polskich witające przyłączenie Zachodniej Ukrainy do Ukrainy Radzieckiej
  • grudzień 1939 - sprowadził do Lwowa Marię Zarębińską, z którą od 1938 był w nieformalnym związku, i jej córkę Majkę
  • 24 stycznia 1940 - Władysław Broniewski został wraz z Aleksandrem Watem i innymi literatami aresztowany przez NKWD we lwowskiej restauracji. W zgodnych relacjach współwięźniów trzymał się bardzo dzielnie i kategorycznie odmówił współpracy z NKWD.
  • maj 1940 - Broniewski został przetransportowany do więzienia śledczego NKWD na Łubiance, gdzie spędził trzynaście miesięcy.
  • 1 września 1954 - w wyniku zatrucia gazem tragicznie zmarła córka Władysława Broniewskiego, Anka.
  • 10 lutego 1962 - zmarł na raka krtani w Warszawie

Źródło horoskopu

Informację na podstawie aktu urodzenia dostarczył Jarosław Gronert.