Brandt Józef

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Wersja z dnia 20:21, 3 gru 2020 autorstwa Miroslawczylek (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Józef Brandt
Data urodzenia 11.02.1841, godz. 13:00
Miejscowość Szczebrzeszyn (50°41'N 22°58'E)
Strefa czasowa GMT + 1:33
Słońce 23° Wodnika
Księżyc 2° Skorpiona
Ascendent 7° Raka


Horoskop Józefa Brandta

Biografia

Polski malarz, batalista, przedstawiciel szkoły monachijskiej, obywatel ziemski guberni radomskiej w 1909 roku. Studiował w Paryżu (1858-1860) i Monachium. Od 1875 prowadził prywatną szkołę malarską, stając się przywódcą tzw. monachijskiej szkoły malarstwa polskiego, z którą byli związani m.in. Aleksander Gierymski, Alfred Kowalski, Tadeusz Ajdukiewicz, Wojciech Kossak, Leon Wyczółkowski.

Pochodził ze znanej i zamożnej rodziny warszawskich lekarzy; jego dziadek, profesor medycyny na Uniwersytecie Warszawskim, za wybitne zasługi w pracy naukowej w 1824 uzyskał nobilitację. Pierwszych lekcji rysunku przyszłemu artyście udzielała matka, Krystyna z Lesslów, uzdolniona malarka-amatorka, córka znanego architekta, Fryderyka Alberta Lessla [1].

W latach 70. i 80. XIX w. powstały najwybitniejsze dzieła Brandta, sam artysta znalazł się u szczytu sławy, a jego sukcesy finansowe pozostały bez precedensu wśród polskich artystów żyjących za granicą. W 1873 po prezentacji Bitwy pod Wiedniem na Wystawie Powszechnej w Wiedniu został odznaczony Orderem Franciszka Józefa, w 1875 powołano go na członka Berlińskiej Akademii Sztuki, w 1878 mianowano honorowym profesorem i członkiem Akademii Bawarskiej, a w 1881 otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu św. Michała. Brandt należał do najściślejszej elity towarzyskiej Monachium, cieszył się przyjaźnią i szacunkiem księcia regenta Luitpolda. Ukoronowaniem jego monachijskiej kariery stał się, przyznany w 1892, Order Zasługi Korony Bawarskiej, który nadawał szlachectwo królestwa Bawarii oraz zaszczytny tytuł Rittera [2].

Gwałtowne zmiany przyszły wraz z wybuchem I wojny światowej. Dotknięty depresją i poczuciem niesprawiedliwości dziejowej artysta zapadł na powtórne zapalenie płuc, z którego już nie wyszedł [3].


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii, na stronie Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i w serwisie Culture.pl. Biografia i prace malarskie artysty dostępne tutaj.

Kluczowe wydarzenia

  • od maja 1863 - pracował w prywatnym atelier Franza Adama, wybitnego batalisty, który wywarł największy wpływ na ukształtowanie jego talentu
  • 1877 - ślub z Heleną z Woyciechowskich Pruszakową zapoczątkował zupełnie nowy rozdział w jego życiu – stał się właścicielem ziemskim, gospodarzem majątku Orońsko. Od tej pory dzielił swoje życie pomiędzy pracownię w Monachium, gdzie przebywał w sezonie jesienno-zimowym i dwór w Orońsku, w którym gospodarzył od wiosny do późnej jesieni [4]
  • 12 czerwca 1915 - zmarł w Radomiu
  • ~ 20 lipca 2011 - DESA Unicum sprzedała w ramach private sale obraz Józefa Brandta „Pieśń zwycięzców” za 1,1 mln złotych [5]

Ciekawostki

Miał się kształcić na inżyniera w szkole budowy mostów i dróg (Ecole des Ponts et Chaussées). Jednocześnie pobierać lekcje malarstwa, muzyki i śpiewu. Rozpoczął naukę w 1859 roku, ale pobyt w Paryżu zniechęcił go do praktycznego zawodu, otwierając przed nim fascynujący świat sztuki. Ostatecznemu wyborowi kariery zawodowej sprzyjała zwłaszcza znajomość z nieco starszym polskim malarzem – Juliuszem Kossakiem [6].

Źródło horoskopu

Magazyn historyczny More Maiorum luty 2016.

Informację przekazał Wojciech Suchomski.