Bona Sforza d’Aragona

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Bona Sforza d’Aragona
Data urodzenia 2.2.1494, godz. 13:30
Miejscowość Vigevano (45°19′N 8°52′E)
Strefa czasowa
Słońce 23° Wodnika
Księżyc 7° Koziorożca
Ascendent 9° Raka
Horoskop królowej Bony

Biografia

Pełna tytulatura królowej: Bona Dei gratia regina Poloniae, magna dux Lithuaniae, Barique princeps Rossani, Russiae, Prussiae, Masoviae etc. domina. (Bona, z Bożej łaski królowa Polski, wielka księżna Litwy, księżna Bari i Rossano, pani Rusi, Prus, Mazowsza itd.).

Pochodziła z możnego włoskiego rodu książąt Mediolanu – Sforzów. Była córką Giana Galeazza Sforzy i Izabeli Aragońskiej. Dzięki wsparciu Habsburgów udało się doprowadzić do jej małżeństwa z owdowiałym królem polskim Zygmuntem Starym. Niemal od początku swego pobytu w Polsce królowa Bona starała się zdobyć silną pozycję polityczną. Zaczęła tworzyć własne stronnictwo i jednocześnie korzystała z wpływu, jaki miała na króla. Udało jej się również uzyskać od papieża Leona X prawo do decydowania o obsadzie piętnastu beneficjów kościelnych o bardzo dużym znaczeniu.

W polityce zagranicznej była zażartą przeciwniczką Habsburgów i zwolenniczką zacieśnienia sojuszu z Francją. Na Węgrzech, w czasie wojen, które miały miejsce po bitwie pod Mohaczem (1526), poparła – przeciwko Habsburgom – Jana Zapolyę, za którego wydała swą najstarszą córkę Izabelę. Bona starała się także o utrzymywanie dobrych stosunków z Portą Osmańską i kontaktowała się z Roksolaną, najważniejszą żoną Sulejmana Wspaniałego. W 1544 Zygmunt II August objął samodzielną władzę na Litwie i w związku z tym tam się przeniósł. Było to przyczyną znacznego osłabienia władzy królowej, która nie chciała jego wyjazdu. Ten konflikt interesów, a następnie sprawa związku Zygmunta Augusta z Barbarą Radziwiłłówną, doprowadziły ostatecznie, po śmierci króla Zygmunta Starego, do przeniesienia się Bony wraz z córkami na Mazowsze. Przebywała tam 8 lat. Gdy zrozumiała, że porozumienie z synem nie będzie możliwe, zdecydowała się na wyjazd z Polski do Bari, co uczyniła w 1556 roku. Musiała przy tym, na żądanie szlachty, zrzec się wszystkich posiadanych w Polsce dóbr ziemskich. W rok po powrocie do księstwa Bari Bona Sforza została otruta przez swego zaufanego dworzanina Jana Wawrzyńca Pappacodę. Inicjatorami zabójstwa byli Habsburgowie.

W 1519 urodziła się pierwsza córka Izabela. W 1520 urodził się oczekiwany z utęsknieniem spadkobierca Zygmunt August. Cała Europa wiwatowała, papież słał gratulacje, od Preszburgu po Neapol fetowano. W dwa lata później urodziła się Zofia, w nastepnym roku Anna. W 1524 zmarła księżna Izabela Aragońska, królowa w spadku po swej matce odziedziczyła jej dobra we Włoszech, księstwa Bari i Rossano, którymi zaczęła zarządzać poprzez swych pełnomocników. W 1526 urodziła się kolejna córka Katarzyna. W 1527 będąc w piątym miesiącu ciąży, królowa podczas polowania urodziła przedwcześnie Olbrachta, który zmarł jeszcze tego samego dnia.. Ciężko chorowała, i nie zaszła już nigdy wiecej w ciążę. HISTORIA KOBIET interia.pl.

Opinie współczesnych o królowej były podzielone. Jedni zwracali uwagę na jej zasługi, drudzy zarzucali jej intryganctwo, chciwość, przekupstwo, oskarżając ją nawet o trucicielstwo. Obdarzona była nieprzeciętną inteligencją, była dumna i bezwzględna wobec możnych, broniła biednych i słabych przed uciskiem. Była skryta, skłonna do obrażania się, łatwo ulegała chorobliwym wybuchom gniewu. W oczach nienawidzącej jej opozycji, w wyniku nieprzychylnej jej propagandy habsburskiej stała się symbolem zła, gubiącego Polskę.

Bona wyjeżdżając z Polski zapomniała o swoich młodszych córkach, bo nigdy z nimi nie wiązała zbytnich ambicji i politycznych aspiracji. Była wspaniałą gospodynią, świetnie zarządzającą królewskimi miastami oraz wsiami, politycznie przewidziała zagrożenia dla Rzeczypospolitej na przyszłość (chodziło o Habsburgów oraz Hohenzollernów), lecz jako matka niezbyt się sprawdziła, skupiając nadmiernie uwagę na swoich dwóch najstarszych dzieciach, a zaniedbując resztę. Królowa Bona – matka fatalna


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii

Kluczowe wydarzenia

  • 18 kwietnia 1518 - uroczystości zaślubin z Zygmuntem Starym i koronacji Bony
  • 1 sierpnia 1520 - urodziny przyszłego króla Polski, Zygmunta II Augusta
  • 1527 - w wyniku upadku z konia, królowa przedwcześnie urodziła (20 września 1527 w Niepołomicach) swego drugiego syna Olbrachta, który zmarł w dniu narodzin
  • 1 kwietnia 1548 - śmierć małżonka, Zygmunta I Starego
  • 19 listopada 1557 - umiera, z powodu zatrucia przez swego zaufanego dworzanina Jana Wawrzyńca Pappacodę [1]

Ciekawostki

  • Dzięki niej na polskie stoły trafiło wiele nieznanych wcześniej warzyw, tzw. włoszczyzna: pomidory, kalafior, karczochy, fasola szparagowa, brokuły, kapusta, marchew, sałata czy szpinak. Również dzięki niej w Polsce pojawiły się makarony włoskie i przyprawy korzenne, które królowa uwielbiała. Wraz z przybyciem Bony wzrosło też spożycie wina, które stopniowo wypierało miody pitne.Dzięki niej również na polskie stoły trafiło wiele nieznanych wcześniej warzyw, tzw. włoszczyzna: pomidory, kalafior, karczochy, fasola szparagowa, brokuły, kapusta, marchew, sałata czy szpinak. Również dzięki niej w Polsce pojawiły się makarony włoskie i przyprawy korzenne, które królowa uwielbiała. Wraz z przybyciem Bony wzrosło też spożycie wina, które stopniowo wypierało miody pitne.
  • W chwili ślubu z Zygmuntem Starym Bona miała 24 lata. Jej małżonek zaś 51. Para dochowała się sześciorga dzieci, z których ostatnie przedwcześnie zmarło.
  • Bona Sforza była bohaterką 12 - odcinkowego serialu, w reżyserii Janusza Majewskiego, emitowanego przez Telewizję Polską od 24 grudnia 1980 do 24 maja 1981. Serial realizowany był między innymi na Wawelu, w Malborku i na Zamku w Lidzbarku Warmińskim. [2]

Źródło horoskopu

Informację dostarczył Mirosław Czylek