Boerner Ignacy

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Wersja z dnia 22:29, 28 lut 2021 autorstwa Miroslawczylek (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Ignacy Boerner
Data urodzenia 11.08.1875, godz. 03:00
Miejscowość Zduńska Wola (51°36′N 18°56′E)
Strefa czasowa - 1.15 LMT
Słońce 18° Lwa
Księżyc 9° Strzelca
Ascendent 30° Raka
Horoskop Ignacego Boernera

Biografia

Inżynier mechanik, pułkownik dyplomowany Wojska Polskiego, działacz niepodległościowy, członek PPS, bliski współpracownik Józefa Piłsudskiego, minister poczt i telegrafów w kilku rządach II RP.

W 1903 podjął pracę na stanowisku inżyniera i szefa oddziału mechanicznego w Zakładach Ostrowieckich. Tam objął kierownictwo lokalnego komitetu PPS. W 1914 wstąpił do Legionów Polskich. Od 11 kwietnia do października 1919 pełnił obowiązki Komendanta Głównego Milicji Ludowej, a następnie przeniesiony do Inspektoratu Inżynierii i Saperów. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości służył w Wojsku Polskim. Był między innymi oficerem Oddziału II Sztabu Generalnego i attaché wojskowym w Moskwie.

W 1929 został ministrem poczt i telegrafów w rządzie Kazimierza Świtalskiego. Pozostawał nim do grudnia 1930 w kolejnych rządach: Kazimierza Bartla, Walerego Sławka i Józefa Piłsudskiego. Od 4 grudnia 1931 do 13 kwietnia 1932 był ponownie ministrem poczt i telegrafów w drugim rządzie Sławka i w rządzie Prystora, pozostawał nim do końca życia.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii.

Kluczowe wydarzenia

  • 12 kwietnia 1933 - zmarł w Warszawie

Ciekawostki

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Wielką Wstęgą Orderu Odrodzenia Polski.

We wniosku o odznaczenie go Krzyżem Walecznych czytamy ,,W czasie walk o Brześć Litewski dnia 30.08.1920 roku bolszewicy, przerywając linie nasze, zaatakowali cytadelę w Brześciu. Major Boerner, nie tracąc zimnej krwi, sformował z pojedynczo cofających się żołnierzy oddział w sile około dwóch plutonów. Oddziałem tym obsadził dojścia do mostu, pod silnym ogniem nieprzyjacielskim i powstrzymał napierającego nieprzyjaciela."

Był inicjatorem utworzenia na terenach podwarszawskiej wsi Babice osiedla mieszkaniowego dla pracowników resortu łączności, nazwanego od jego nazwiska Boernerowem, które istnieje do dziś.

Źródło horoskopu

Pułkownik Ignacy Boerner, urodz. w Zduńskiej Woli, 11 sierpnia 1875r o godz 3rano. Napisano: „tri czasa po połnoczi” . Akt chrztu nr 183.

Informację odnalazł i udostępnił Jarosław Gronert.