Boerner Ignacy

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Ignacy Boerner
Data urodzenia 11.08.1875, godz. 03:00
Miejscowość Zduńska Wola (51°36′N 18°56′E)
Strefa czasowa - 1.15 LMT
Słońce 18° Lwa
Księżyc 9° Strzelca
Ascendent 30° Raka
Horoskop Ignacego Boernera

Biografia

Inżynier mechanik, pułkownik dyplomowany Wojska Polskiego, działacz niepodległościowy, członek PPS, bliski współpracownik Józefa Piłsudskiego, minister poczt i telegrafów w kilku rządach II RP.

W 1903 podjął pracę na stanowisku inżyniera i szefa oddziału mechanicznego w Zakładach Ostrowieckich. Tam objął kierownictwo lokalnego komitetu PPS. W 1914 wstąpił do Legionów Polskich. Od 11 kwietnia do października 1919 pełnił obowiązki Komendanta Głównego Milicji Ludowej, a następnie przeniesiony do Inspektoratu Inżynierii i Saperów. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości służył w Wojsku Polskim. Był między innymi oficerem Oddziału II Sztabu Generalnego i attaché wojskowym w Moskwie.

W 1929 został ministrem poczt i telegrafów w rządzie Kazimierza Świtalskiego. Pozostawał nim do grudnia 1930 w kolejnych rządach: Kazimierza Bartla, Walerego Sławka i Józefa Piłsudskiego. Od 4 grudnia 1931 do 13 kwietnia 1932 był ponownie ministrem poczt i telegrafów w drugim rządzie Sławka i w rządzie Prystora, pozostawał nim do końca życia.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii.

Kluczowe wydarzenia

  • 12 kwietnia 1933 - zmarł w Warszawie

Ciekawostki

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Wielką Wstęgą Orderu Odrodzenia Polski.

We wniosku o odznaczenie go Krzyżem Walecznych czytamy ,,W czasie walk o Brześć Litewski dnia 30.08.1920 roku bolszewicy, przerywając linie nasze, zaatakowali cytadelę w Brześciu. Major Boerner, nie tracąc zimnej krwi, sformował z pojedynczo cofających się żołnierzy oddział w sile około dwóch plutonów. Oddziałem tym obsadził dojścia do mostu, pod silnym ogniem nieprzyjacielskim i powstrzymał napierającego nieprzyjaciela."

Źródło horoskopu

Pułkownik Ignacy Boerner, urodz. w Zduńskiej Woli, 11 sierpnia 1875r o godz 3rano. Napisano: „tri czasa po połnoczi” . Akt chrztu nr 183.

Informację odnalazł i udostępnił Jarosław Gronert.