Bitwa pod Grunwaldem

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Bitwa pod Grunwaldem
Data urodzenia 15.7.1410, godz. 12:00
Miejscowość Grunwald (53°29′N 20°07′E)
Strefa czasowa LMT -1.20
Słońce 1° Lwa
Księżyc 19° Koziorożca
Ascendent 22° Wagi
Horoskop Bitwy pod Grunwaldem

Opis

Jedna z największych bitew w historii średniowiecznej Europy (pod względem liczby uczestników), stoczona na polach pod Grunwaldem 15 lipca 1410 w czasie trwania wielkiej wojny między siłami zakonu krzyżackiego wspomaganego przez rycerstwo zachodnioeuropejskie. Bitwa ta zakończyła się zwycięstwem wojsk polsko-litewskich i pogromem sił krzyżackich, nie została jednak wykorzystana dla całkowitego zniszczenia zakonu. Bój trwał ponad sześć godzin i skończył się przed zachodem słońca. Przewagę na placu boju miały praktycznie cały czas (oprócz fazy III, kiedy nieco zaskoczone siły polsko-litewskie dały się zepchnąć do defensywy) wojska dowodzone przez króla Polski.

Wynik bitwy miał istotny wpływ na ówczesne stosunki polityczne, ponieważ wyniósł dynastię jagiellońską do rangi najważniejszych w Europie. Według niektórych badaczy (np. Stefan Maria Kuczyński, Paweł Jasienica), zwycięstwo odniesione głównie siłami polskimi, spowodowało pewien kryzys w stosunkach polsko-litewskich i miało wpływ na postawę króla, który obawiając się dalszego wzrostu znaczenia Korony w Unii miał opóźniać pościg za niedobitkami wojsk zakonu krzyżackiego i nie zdobył Malborka.

W XIX i XX wieku tradycja Grunwaldu była bardzo ważna dla Polaków, gdyż służyła podnoszeniu dumy narodowej i świadczyła o żywotności polskiego etnosu w latach zaborów i braku niepodległości. Na przykład osłonięcie pomnika w 500 rocznicę (w Krakowie, pod zaborem austriackim – przyp. red.) było takim symbolem podtrzymującym polskie dziedzictwo [1]


Z szerszym opisem można zapoznać się na Wikipedii

Źródło horoskopu

Fakt historyczny. Rankiem 15 lipca 1410 roku obie armie stanęły naprzeciw siebie. Bitwa rozpoczęła się około południa.