Bernaciak Marian

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane mjr Marian Bernaciak "Orlik"
Data urodzenia 6.03.1917, godz. 4:00
Miejscowość Zalesie, Polska (51°39′N 21°56′E)
Strefa czasowa GMT + 1
Słońce 15° Ryb
Księżyc 15° Lwa
Ascendent 18° Koziorożca
Horoskop mjra Mariana Bernaciaka

Biografia

Podporucznik rezerwy Wojska Polskiego, członek Związku Walki Zbrojnej AK, dowódca oddziału partyzanckiego AK, a następnie Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość na Lubelszczyźnie. Zakończył służbę wojskową w Mazowieckiej Szkole Podchorążych Rezerwy Artylerii w Zambrowie w stopniu plutonowego podchorążego. Podczas obrony Włodzimierza Wołyńskiego dostał się do niewoli sowieckiej. Kilka tygodni później zbiegł z transportu jenieckiego na terenie ZSRR, wiozącego polskich oficerów do obozów, i powrócił w rodzinne strony.

Dowodzone przez niego zgrupowanie partyzantki niepodległościowej, liczące ok. 200 żołnierzy, przeprowadziło wiele akcji zbrojnych przeciwko władzom komunistycznym. Źródłem dużych sukcesów M. Bernaciaka była jego umiejętność dowodzenia i częsta zmiana taktyki walki z wielokrotnie przeważającymi siłami wojskowymi i formacji bezpieczeństwa. Dzięki jego wysiłkom podporządkowane mu patrole i drużyny dywersyjne poza akcjami zbrojnymi prowadziły też intensywną działalność wywiadowczą, dotyczącą również spraw politycznych i społecznych, oraz propagandową. Główną część tej ostatniej stanowił druk i kolportaż prasy i ulotek w postaci komunikatów, informacji, apeli, tekstów okolicznościowych. 24 czerwca 1946 r., kiedy M. Bernaciak wracał z kilkoma ludźmi z odprawy w Życzynie, został zaatakowany przez grupę żołnierzy wojsk saperskich z 1 Dywizji Piechoty, którzy ochraniali referendum; oraz oddział KBW koło wsi Piotrówek. Dwukrotnie ranny podczas próby przebicia się z okrążenia, popełnił samobójstwo.

Bernaciak nie założył rodziny, ponieważ, jak sam twierdził, nie był czas ku temu.


Kliknij, by zapoznać się z biografią zamieszczoną na Wikipedii.

Nota biograficzna w serwisie Żołnierze Wyklęci

Kluczowe wydarzenia

  • 20 listopada 1943 - utworzył grupę lotną, przekształconą w oddział partyzancki, na czele którego stanął.
  • 24 maja 1945 - w Lesie Stockim zgrupowanie „Orlika” wspierane przez oddział Czesława Szlendaka „Maksa”, stoczyło jedną z największych bitew Antysowieckiego Powstania. Ok. 170 partyzantów zostało zaatakowanych przez liczącą ok. 700 ludzi ekspedycję NKWD i UB wyposażonych w transportery opancerzone. Po całodziennej walce żołnierze „Orlika” odnieśli zwycięstwo [1]
  • 24 czerwca 1946 - zostaje ranny i popełnia samobójstwo.
  • 24 czerwca 2009 - Prezydent RP Lech Kaczyński nadał mu pośmiertnie Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

Źródło horoskopu

Informację dostarczył Kuba Ruszkowski na podstawie aktu chrztu [2]