Barszczewska Elżbieta

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Wersja z dnia 18:58, 13 gru 2016 autorstwa Miroslawczylek (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Elzbieta Barszczewska.jpg
Dane Elżbieta Barszczewska
Data urodzenia 29.11.1913, godz. 15:00
Miejscowość Warszawa (52°13'N 21°00'E)
Strefa czasowa GMT+1:24
Słońce 7° Strzelca
Księżyc 27° Strzelca
Ascendent 20° Byka
Horoskop Elżbiety Barszczewskiej

Biografia

Wybitna aktorka teatralna i filmowa. Ze stolicą związała całe swoje życie prywatne i zawodowe. Była żoną aktora, reżysera i pedagoga Mariana Wyrzykowskiego oraz matką aktora Juliusza Wyrzykowskiego. Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej ukończyła w 1934 r. i od razu została zaangażowana do Teatru Polskiego, któremu, z małymi przerwami, pozostała wierna do końca życia. Była odtwórczynią ok. 50 kreacji teatralnych, m.in.: Małej Dorrit, Ofelii, Lilli Wenedy, Nory, Marii Stuart. W latach okupacji pracowała jako kelnerka w kawiarni "U Aktorek", brała także udział w konspiracyjnym życiu teatralnym. W filmie zadebiutowała jeszcze jako studentka, szybko zdobyła niezwykłą popularność wśród publiczności i uznanie krytyki - stała się gwiazdą filmową. Zagrała główne role m.in.: w "Granicy", "Dziewczętach z Nowolipek", "Znachorze", "Trędowatej" i "Kłamstwie Krystyny".

Powszechnie Barszczewską utożsamiano z emploi wiotkich i lirycznych kobiet. Granym postaciom artystka nadawała delikatności i szlachetnych rysów. Jednak jeżeli wymagała tego rola zdobywała się na nowe, ekspresyjne tony. [1]

Pracowała między innymi z takimi aktorami jak Mieczysława Ćwiklińska, Stefan Jaracz, Kazimierz Junosza-Stępowski, Stanisława Wysocka. Wyróżniona wieloma odznaczeniami i nagrodami.

Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii

Kluczowe wydarzenia

  • 3 października 1934 - debiutowała rolą Heleny w Śnie nocy letniej Szekspira w reżyserii Leona Schillera, jako Helena
  • 6 czerwca 1946 - urodziny syna, Juliusza Wyrzykowskiego [2]
  • 1947 - Nagroda ministra spraw zagranicznych za rolę Ofelii w Hamlecie w reżyserii Arnolda Szyfmana w Teatrze Polskim w Warszawie na Festiwalu Szekspirowskim [3]
  • 1977 - Nagroda ministra kultury i sztuki I stopnia za wybitne osiągnięcia w dziedzinie aktorstwa; nagroda "Homo Varsoviensis" tygodnika "Stolica"
  • 14 października 1987 - zmarła w Warszawie

Źródło horoskopu

Informację na podstawie aktu chrztu dostarczył Igor Strojecki.