Arciszewski Tomasz

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Wersja z dnia 18:35, 13 gru 2016 autorstwa Miroslawczylek (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Tomasz Arciszewski
Data urodzenia 14.11.1877, godz. 6:00
Miejscowość Sierzchowy
Strefa czasowa GMT+1:21
Słońce 22° Skorpiona
Księżyc 5° Ryb
Ascendent 8° Skorpiona
Horoskop Tomasza Arciszewskiego

Biografia

Działacz socjalistyczny, polityk Polskiej Partii Socjalistycznej, jeden z przywódców Organizacji Bojowej PPS. Minister w Tymczasowym Rządzie Ludowym Republiki Polskiej oraz rządzie ludowym Jędrzeja Moraczewskiego. Poseł na Sejm od 1919 do 1935. Lider podziemnej PPS–WRN. Premier RP na uchodźstwie w latach 1944–1947.

Z powodu wczesnej śmierci ojca, dzieciństwo spędził pod opieką matki i dziadka. Jako dziesięcioletni chłopiec pracował w garbarni, następnie rozpoczął praktykę w warsztatach mechanicznych w Radomiu. W 1894 pracował jako ślusarz w fabryce "W. Fitzner i K. Gamper" w Sosnowcu, skąd w końcu tego roku został wydalony jako organizator strajku. Podjął pracę w hucie "Katarzyna" w Sosnowcu, gdzie pracował trzy lata przy piecach w walcowni, a następnie w warsztatach mechanicznych, utrzymując matkę, brata i siostrę.

W 1896 wstąpił do Polskiej Partii Socjalistycznej. Zagrożony aresztowaniem z powodu swojej działalności, wyjechał do Londynu, a stamtąd po trzech miesiącach do Bremy. Pracował w fabrykach, działając jednocześnie w strukturach Związku Zagranicznego Socjalistów Polskich. Do Polski powrócił w 1890. Nieustannie działał w PPS, co spowodowało jego liczne aresztowania. Od 1904 był członkiem Organizacji Bojowej PPS, którą zorganizował także w Warszawie. Był współorganizatorem zamachów na urzędników rosyjskich. W 1906 wstąpił do niepodległościowego skrzydła ruchu socjalistycznego PPS – Frakcja Rewolucyjna, jako członek jej Wydziału Bojowego.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii.

Kluczowe wydarzenia

  • sierpień 1900 - po wydaniu odezwy z powodu strajku został aresztowany i był więziony ponad 3,5 miesiąca w więzieniu w Piotrkowie.
  • 1909 - urodził się pierwszy syn, Tadeusz.
  • 13 marca 1911 - urodził się drugi syn, Jan. [1]
  • 1911–1912 pracował w fabrykach we Lwowie, Borysławiu, Stanisławowie i Zaleszczykach.
  • 20 listopada 1955 - zmarł w Londynie.

Źródło horoskopu

Akt urodzenia. Informację dostarczył Jarosław Gronert.