Świerczewski Karol

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Od prawej: Karol Świerczewski, Marian Spychalski, Michał Rola-Żymierski
Data urodzenia 10.02.1897, godz. 8:00
Miejscowość Warszawa (52°13'N 21°00'E)
Strefa czasowa GMT+1:24
Słońce 22° Wodnika
Księżyc 27° Byka
Ascendent 8° Ryb
Horoskop Karola Świerczewskiego

Biografia

Generał pułkownik Armii Czerwonej i generał broni Wojska Polskiego, kandydat nauk wojskowych, działacz komunistyczny sowiecki, hiszpański oraz polski, członek Centralnego Biura Komunistów Polskich i Komitetu Centralnego Polskiej Partii Robotniczej, wiceminister obrony narodowej, poseł do Krajowej Rady Narodowej i na Sejm Ustawodawczy.

Po jego śmierci władze komunistyczne w PRL wykreowały Świerczewskiego na bohatera narodowego, czyniąc ikoną komunistycznej propagandy. Jako „generał Walter” został bohaterem wielu legend i mitów, niewiele mających wspólnego z rzeczywistością. Już na drugi dzień po zgonie Biuro Polityczne Polskiej Partii Robotniczej odznaczyło go Krzyżem Wielkim Orderu Wojennego Virtuti Militari oraz postanowiono o budowie pomnika, przemianowaniu ulicy i nazwy fabryki na jego imienia i utworzeniu stypendium jego imienia na Akademii Wojennej. Podobizna Świerczewskiego widniała na monecie 10-złotowej z 1967 roku, a także w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych na banknocie 50-złotowym.

Instytut Pamięci Narodowej prowadzi akcję w celu usunięcia nazw ulic i pomników ku czci ideologii m.in. komunistycznej, domagając się m.in. usunięcia nazw ulic imienia Świerczewskiego. Pomnik Świerczewskiego w Zabrzu został usunięty w 2010. Muzeum, które przez wiele lat prezentowało wystawę poświęconą generałowi, jest obecnie domem prywatnym.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii

Kluczowe wydarzenia

  • 1928 - został oficerem sowieckiego wywiadu wojskowego Razwiedupremu, w którym pozostał do śmierci
  • 1936/1938 - brał udział w wojnie domowej w Hiszpanii po stronie republikańskiej przeciwko rebelii gen. Francisco Franco, pod pseudonimem generał Walter
  • w listopadzie 1941 - nad Wiaźmą, na skutek popełnionych błędów, dowodzona przez niego dywizja została rozbita podczas odwrotu w bitwie pod Moskwą [1]
  • marzec 1944 - awansował do stopnia generała dywizji WP i został mianowany zastępcą dowódcy 1 Armii Polskiej w ZSRR do spraw liniowych
  • 14 lutego 1946 - został mianowany II wiceministrem Obrony Narodowej
  • 28 marca 1947 - zginął w potyczce pod Jabłonkami koło Baligrodu. Okoliczności śmierci Świerczewskiego wzbudzały i nadal wzbudzają sporo emocji i są powodem licznych dywagacji.

Ciekawostki

Świerczewski poznał i zaprzyjaźnił się z pisarzem Ernestem Hemingwayem, który w swojej książce Komu bije dzwon uwiecznił go w postaci generała Golza.

Źródło horoskopu

Informację dostarczył Wojciech Suchomski na podstawie aktu urodzenia.