Łuszczewska Jadwiga: Różnice pomiędzy wersjami

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Utworzył nową stronę „{{Infobox-zdjecie | image = https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8a/Brandel-Deotyma-cropped.jpg | zrodlo = https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Brandel-Deo...”)
 
 
(Nie pokazano 1 pośredniej wersji utworzonej przez tego samego użytkownika)
Linia 17: Linia 17:
 
Polska poetka i powieściopisarka romantyzmu, improwizatorka. Szybko zdobyła rozgłos i podziw. Była autorką wielu zbiorów wierszy, poematów, dramatów i powieści. Działalność twórczą rozpoczęła w 1852 od publicznych improwizacji. W 1854 wydała w Warszawie pierwszy tom ''Improwizacje i poezje''. Popularność zdobyły jej powieści historyczne dla młodzieży, była również autorką powieści fantastyczno-naukowej ''Zwierciadlana zagadka''.  
 
Polska poetka i powieściopisarka romantyzmu, improwizatorka. Szybko zdobyła rozgłos i podziw. Była autorką wielu zbiorów wierszy, poematów, dramatów i powieści. Działalność twórczą rozpoczęła w 1852 od publicznych improwizacji. W 1854 wydała w Warszawie pierwszy tom ''Improwizacje i poezje''. Popularność zdobyły jej powieści historyczne dla młodzieży, była również autorką powieści fantastyczno-naukowej ''Zwierciadlana zagadka''.  
  
Angażowała się także w działalność patriotyczną, poparła realistyczną politykę margrabiego Aleksandra Wielopolskiego, jednego z bywalców salonu artystyczno-literackiego państwa Łuszczewskich (Łuszczewscy herbu Korczak należeli do najzamożniejszych rodzin szlacheckich Ziemi Sochaczewskiej i dali naszemu krajowi wielu znakomitych ludzi [http://dawnysochaczew.republika.pl/deotyma.htm]). Po wybuchu powstania styczniowego Wacław Łuszczewski złożył godność szambelana carskiego, za co został aresztowany i zesłany w głąb Rosji. Deotyma zdecydowała się towarzyszyć swemu ojcu. W roku 1865 Wacław wraz z córką powrócili do Warszawy.  W 1867 zmarł ojciec poetki, a w 1869 umarła także jej matka.  
+
Angażowała się także w działalność patriotyczną, poparła realistyczną politykę margrabiego Aleksandra Wielopolskiego, jednego z bywalców salonu artystyczno-literackiego państwa Łuszczewskich (''Łuszczewscy herbu Korczak należeli do najzamożniejszych rodzin szlacheckich Ziemi Sochaczewskiej i dali naszemu krajowi wielu znakomitych ludzi'' [http://dawnysochaczew.republika.pl/deotyma.htm]). Po wybuchu powstania styczniowego Wacław Łuszczewski złożył godność szambelana carskiego, za co został aresztowany i zesłany w głąb Rosji. Deotyma zdecydowała się towarzyszyć swemu ojcu. W roku 1865 Wacław wraz z córką powrócili do Warszawy.  W 1867 zmarł ojciec poetki, a w 1869 umarła także jej matka. Sama Jadwiga zmarła 23 września 1908 r. i została pochowana na warszawskich Powązkach.  
  
  
Z szerszą biografią można zapoznać się na [https://pl.wikipedia.org/wiki/Jadwiga_%C5%81uszczewska Wikipedii]
+
Z szerszą biografią można zapoznać się na [https://pl.wikipedia.org/wiki/Jadwiga_%C5%81uszczewska Wikipedii] i w obszernym artykule ''Deotyma (Jadwiga Łuszczewska)'' autorstwa Aleksandra Grzegorza Turczyka [http://dawnysochaczew.republika.pl/deotyma.htm].
  
 
== Ciekawostki ==
 
== Ciekawostki ==
Przyszła poetka otrzymała staranne domowe wykształcenie pod kierunkiem rodziców. Wkrótce zaczęła uczestniczyć w poniedziałkowych zebraniach w ich salonie, gdzie z czasem odkryto u niej talent improwizatorski. Osiemnastoletnia Jadwiga Łuszczewska wraz z pseudonimem Deotyma (Bogobojna) wybrała drogę sławy zamiast "pospolitego kobiecego życia". Jej sława rozeszła się szeroko; na przyjęcia do salonu Łuszczewskich w Pałacu Saskim przyjeżdżali nawet goście z dalekiej Litwy i Ukrainy, aby zobaczyć na własne oczy, ubraną w grecką szatę Deotymę, która improwizowała na wszelkie zadawane jej tematy. Młoda "Wieszczka" zaczęła przygotowywać się do swej twórczości w sposób systematyczny. I tak obok licznych lektur podróżowała z rodzicami po Polsce, w celu zwiedzenia tych miejscowości, o których miała zamiar w przyszłości pisać lub mówić w swoich improwizacjach. W latach 1856 - 1860 zwiedziła Gniezno, Kruszwicę, Poznań, Malbork, Gdańsk, Sandomierskie, Góry Świętokrzyskie oraz Tatry. W latach sześćdziesiątych XIX w., oprócz podróży po kraju odbywała również Deotyma wraz z rodzi-cami wojaże zagraniczne. Była w Austrii, Belgii, Francji i we Włoszech. Za granicą poznała wielu wybitnych ludzi: pisarza i poetę Franciszka Wężyka, generała Jana Skrzyneckiego, księdza Aleksandra Jełowickiego, wydawcę "Pana Tadeusza", oraz historyka Joachima Lelewela, swego dalekiego kuzyna [http://dawnysochaczew.republika.pl/deotyma.htm].
+
Przyszła poetka otrzymała staranne domowe wykształcenie pod kierunkiem rodziców. W poniedziałkowych zebraniach w salonie Magdaleny (Niny) Łuszczewskiej uczestniczyli m.in.: pisarz Michał Baliński, poeta Gustaw Zieliński, autor "Kirgiza", malarz batalista January Suchodolski, astronom Jan Baranowski, architekt Adam Idźkowski, znakomity entomolog Antoni Waga, archeolog i literat Aleksander Przeździecki, Teofil Lenartowicz, [[Norwid Cyprian Kamil|Cyprian Kamil Norwid]] i słynna piękność owych czasów Maria Kalergis. Podczas tych spotkań, mających na celu odnowienie tradycji obiadów czwartkowych króla Stasia, czytano fragmenty prac naukowych, literackich oraz dyskutowano na różne tematy.
 +
Wkrótce sama (Jadwiga) zaczęła uczestniczyć w poniedziałkowych zebraniach w ich salonie, gdzie z czasem odkryto u niej talent improwizatorski. Osiemnastoletnia Jadwiga Łuszczewska wraz z pseudonimem Deotyma (Bogobojna) wybrała drogę sławy zamiast "pospolitego kobiecego życia". Jej sława rozeszła się szeroko; na przyjęcia do salonu Łuszczewskich w Pałacu Saskim przyjeżdżali nawet goście z dalekiej Litwy i Ukrainy, aby zobaczyć na własne oczy, ubraną w grecką szatę Deotymę, która improwizowała na wszelkie zadawane jej tematy. Młoda "Wieszczka" zaczęła przygotowywać się do swej twórczości w sposób systematyczny. I tak obok licznych lektur podróżowała z rodzicami po Polsce, w celu zwiedzenia tych miejscowości, o których miała zamiar w przyszłości pisać lub mówić w swoich improwizacjach. W latach 1856 - 1860 zwiedziła Gniezno, Kruszwicę, Poznań, Malbork, Gdańsk, Sandomierskie, Góry Świętokrzyskie oraz Tatry. W latach sześćdziesiątych XIX w., oprócz podróży po kraju odbywała również Deotyma wraz z rodzi-cami wojaże zagraniczne. Była w Austrii, Belgii, Francji i we Włoszech. Za granicą poznała wielu wybitnych ludzi: pisarza i poetę Franciszka Wężyka, generała Jana Skrzyneckiego, księdza Aleksandra Jełowickiego, wydawcę "Pana Tadeusza", oraz historyka Joachima Lelewela, swego dalekiego kuzyna [http://dawnysochaczew.republika.pl/deotyma.htm].
  
 
== Źródło horoskopu ==
 
== Źródło horoskopu ==

Aktualna wersja na dzień 22:34, 20 lut 2016

Dane Jadwiga "Deotyma" Łuszczewska
Data urodzenia 01.08.1834, godz. 18:00
Miejscowość Warszawa
Strefa czasowa GMT + 1:34
Słońce 9° Lwa
Księżyc 24° Bliźniąt
Ascendent 6° Koziorożca


Horoskop Jadwigi Łuszczewskiej

Biografia

Polska poetka i powieściopisarka romantyzmu, improwizatorka. Szybko zdobyła rozgłos i podziw. Była autorką wielu zbiorów wierszy, poematów, dramatów i powieści. Działalność twórczą rozpoczęła w 1852 od publicznych improwizacji. W 1854 wydała w Warszawie pierwszy tom Improwizacje i poezje. Popularność zdobyły jej powieści historyczne dla młodzieży, była również autorką powieści fantastyczno-naukowej Zwierciadlana zagadka.

Angażowała się także w działalność patriotyczną, poparła realistyczną politykę margrabiego Aleksandra Wielopolskiego, jednego z bywalców salonu artystyczno-literackiego państwa Łuszczewskich (Łuszczewscy herbu Korczak należeli do najzamożniejszych rodzin szlacheckich Ziemi Sochaczewskiej i dali naszemu krajowi wielu znakomitych ludzi [1]). Po wybuchu powstania styczniowego Wacław Łuszczewski złożył godność szambelana carskiego, za co został aresztowany i zesłany w głąb Rosji. Deotyma zdecydowała się towarzyszyć swemu ojcu. W roku 1865 Wacław wraz z córką powrócili do Warszawy. W 1867 zmarł ojciec poetki, a w 1869 umarła także jej matka. Sama Jadwiga zmarła 23 września 1908 r. i została pochowana na warszawskich Powązkach.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii i w obszernym artykule Deotyma (Jadwiga Łuszczewska) autorstwa Aleksandra Grzegorza Turczyka [2].

Ciekawostki

Przyszła poetka otrzymała staranne domowe wykształcenie pod kierunkiem rodziców. W poniedziałkowych zebraniach w salonie Magdaleny (Niny) Łuszczewskiej uczestniczyli m.in.: pisarz Michał Baliński, poeta Gustaw Zieliński, autor "Kirgiza", malarz batalista January Suchodolski, astronom Jan Baranowski, architekt Adam Idźkowski, znakomity entomolog Antoni Waga, archeolog i literat Aleksander Przeździecki, Teofil Lenartowicz, Cyprian Kamil Norwid i słynna piękność owych czasów Maria Kalergis. Podczas tych spotkań, mających na celu odnowienie tradycji obiadów czwartkowych króla Stasia, czytano fragmenty prac naukowych, literackich oraz dyskutowano na różne tematy. Wkrótce sama (Jadwiga) zaczęła uczestniczyć w poniedziałkowych zebraniach w ich salonie, gdzie z czasem odkryto u niej talent improwizatorski. Osiemnastoletnia Jadwiga Łuszczewska wraz z pseudonimem Deotyma (Bogobojna) wybrała drogę sławy zamiast "pospolitego kobiecego życia". Jej sława rozeszła się szeroko; na przyjęcia do salonu Łuszczewskich w Pałacu Saskim przyjeżdżali nawet goście z dalekiej Litwy i Ukrainy, aby zobaczyć na własne oczy, ubraną w grecką szatę Deotymę, która improwizowała na wszelkie zadawane jej tematy. Młoda "Wieszczka" zaczęła przygotowywać się do swej twórczości w sposób systematyczny. I tak obok licznych lektur podróżowała z rodzicami po Polsce, w celu zwiedzenia tych miejscowości, o których miała zamiar w przyszłości pisać lub mówić w swoich improwizacjach. W latach 1856 - 1860 zwiedziła Gniezno, Kruszwicę, Poznań, Malbork, Gdańsk, Sandomierskie, Góry Świętokrzyskie oraz Tatry. W latach sześćdziesiątych XIX w., oprócz podróży po kraju odbywała również Deotyma wraz z rodzi-cami wojaże zagraniczne. Była w Austrii, Belgii, Francji i we Włoszech. Za granicą poznała wielu wybitnych ludzi: pisarza i poetę Franciszka Wężyka, generała Jana Skrzyneckiego, księdza Aleksandra Jełowickiego, wydawcę "Pana Tadeusza", oraz historyka Joachima Lelewela, swego dalekiego kuzyna [3].

Źródło horoskopu

Skan aktu urodzenia dostępny na stronie More Maiorum [4].

Informację przekazał Wojciech Suchomski. Dane urodzeniowe z metryki rozczytał Piotr Piotrowski.