Łuszczewska Jadwiga: Różnice pomiędzy wersjami

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Utworzył nową stronę „{{Infobox-zdjecie | image = https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8a/Brandel-Deotyma-cropped.jpg | zrodlo = https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Brandel-Deo...”)
 
Linia 17: Linia 17:
 
Polska poetka i powieściopisarka romantyzmu, improwizatorka. Szybko zdobyła rozgłos i podziw. Była autorką wielu zbiorów wierszy, poematów, dramatów i powieści. Działalność twórczą rozpoczęła w 1852 od publicznych improwizacji. W 1854 wydała w Warszawie pierwszy tom ''Improwizacje i poezje''. Popularność zdobyły jej powieści historyczne dla młodzieży, była również autorką powieści fantastyczno-naukowej ''Zwierciadlana zagadka''.  
 
Polska poetka i powieściopisarka romantyzmu, improwizatorka. Szybko zdobyła rozgłos i podziw. Była autorką wielu zbiorów wierszy, poematów, dramatów i powieści. Działalność twórczą rozpoczęła w 1852 od publicznych improwizacji. W 1854 wydała w Warszawie pierwszy tom ''Improwizacje i poezje''. Popularność zdobyły jej powieści historyczne dla młodzieży, była również autorką powieści fantastyczno-naukowej ''Zwierciadlana zagadka''.  
  
Angażowała się także w działalność patriotyczną, poparła realistyczną politykę margrabiego Aleksandra Wielopolskiego, jednego z bywalców salonu artystyczno-literackiego państwa Łuszczewskich (Łuszczewscy herbu Korczak należeli do najzamożniejszych rodzin szlacheckich Ziemi Sochaczewskiej i dali naszemu krajowi wielu znakomitych ludzi [http://dawnysochaczew.republika.pl/deotyma.htm]). Po wybuchu powstania styczniowego Wacław Łuszczewski złożył godność szambelana carskiego, za co został aresztowany i zesłany w głąb Rosji. Deotyma zdecydowała się towarzyszyć swemu ojcu. W roku 1865 Wacław wraz z córką powrócili do Warszawy.  W 1867 zmarł ojciec poetki, a w 1869 umarła także jej matka.  
+
Angażowała się także w działalność patriotyczną, poparła realistyczną politykę margrabiego Aleksandra Wielopolskiego, jednego z bywalców salonu artystyczno-literackiego państwa Łuszczewskich (''Łuszczewscy herbu Korczak należeli do najzamożniejszych rodzin szlacheckich Ziemi Sochaczewskiej i dali naszemu krajowi wielu znakomitych ludzi'' [http://dawnysochaczew.republika.pl/deotyma.htm]). Po wybuchu powstania styczniowego Wacław Łuszczewski złożył godność szambelana carskiego, za co został aresztowany i zesłany w głąb Rosji. Deotyma zdecydowała się towarzyszyć swemu ojcu. W roku 1865 Wacław wraz z córką powrócili do Warszawy.  W 1867 zmarł ojciec poetki, a w 1869 umarła także jej matka.  
  
  

Wersja z 21:27, 20 lut 2016

Dane Jadwiga "Deotyma" Łuszczewska
Data urodzenia 01.08.1834, godz. 18:00
Miejscowość Warszawa
Strefa czasowa GMT + 1:34
Słońce 9° Lwa
Księżyc 24° Bliźniąt
Ascendent 6° Koziorożca


Horoskop Jadwigi Łuszczewskiej

Biografia

Polska poetka i powieściopisarka romantyzmu, improwizatorka. Szybko zdobyła rozgłos i podziw. Była autorką wielu zbiorów wierszy, poematów, dramatów i powieści. Działalność twórczą rozpoczęła w 1852 od publicznych improwizacji. W 1854 wydała w Warszawie pierwszy tom Improwizacje i poezje. Popularność zdobyły jej powieści historyczne dla młodzieży, była również autorką powieści fantastyczno-naukowej Zwierciadlana zagadka.

Angażowała się także w działalność patriotyczną, poparła realistyczną politykę margrabiego Aleksandra Wielopolskiego, jednego z bywalców salonu artystyczno-literackiego państwa Łuszczewskich (Łuszczewscy herbu Korczak należeli do najzamożniejszych rodzin szlacheckich Ziemi Sochaczewskiej i dali naszemu krajowi wielu znakomitych ludzi [1]). Po wybuchu powstania styczniowego Wacław Łuszczewski złożył godność szambelana carskiego, za co został aresztowany i zesłany w głąb Rosji. Deotyma zdecydowała się towarzyszyć swemu ojcu. W roku 1865 Wacław wraz z córką powrócili do Warszawy. W 1867 zmarł ojciec poetki, a w 1869 umarła także jej matka.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii

Ciekawostki

Przyszła poetka otrzymała staranne domowe wykształcenie pod kierunkiem rodziców. Wkrótce zaczęła uczestniczyć w poniedziałkowych zebraniach w ich salonie, gdzie z czasem odkryto u niej talent improwizatorski. Osiemnastoletnia Jadwiga Łuszczewska wraz z pseudonimem Deotyma (Bogobojna) wybrała drogę sławy zamiast "pospolitego kobiecego życia". Jej sława rozeszła się szeroko; na przyjęcia do salonu Łuszczewskich w Pałacu Saskim przyjeżdżali nawet goście z dalekiej Litwy i Ukrainy, aby zobaczyć na własne oczy, ubraną w grecką szatę Deotymę, która improwizowała na wszelkie zadawane jej tematy. Młoda "Wieszczka" zaczęła przygotowywać się do swej twórczości w sposób systematyczny. I tak obok licznych lektur podróżowała z rodzicami po Polsce, w celu zwiedzenia tych miejscowości, o których miała zamiar w przyszłości pisać lub mówić w swoich improwizacjach. W latach 1856 - 1860 zwiedziła Gniezno, Kruszwicę, Poznań, Malbork, Gdańsk, Sandomierskie, Góry Świętokrzyskie oraz Tatry. W latach sześćdziesiątych XIX w., oprócz podróży po kraju odbywała również Deotyma wraz z rodzi-cami wojaże zagraniczne. Była w Austrii, Belgii, Francji i we Włoszech. Za granicą poznała wielu wybitnych ludzi: pisarza i poetę Franciszka Wężyka, generała Jana Skrzyneckiego, księdza Aleksandra Jełowickiego, wydawcę "Pana Tadeusza", oraz historyka Joachima Lelewela, swego dalekiego kuzyna [2].

Źródło horoskopu

Skan aktu urodzenia dostępny na stronie More Maiorum [3].

Informację przekazał Wojciech Suchomski. Dane urodzeniowe z metryki rozczytał Piotr Piotrowski.