Zimerman Krystian

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Krystian Zimerman
Data urodzenia 5.12.1956, godz. 11:45
Miejscowość Zabrze (50°18′N 18°46′E)
Strefa czasowa GMT+1
Słońce 14° Strzelca
Księżyc 19° Koziorożca
Ascendent 27° Wodnika
Horoskop Krystiana Zimermana

Biografia

Światowej sławy polski pianista klasyczny i dyrygent. Zwycięzca IX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. W młodości był laureatem szeregu konkursów ogólnopolskich i zagranicznych. W 1975 roku został zwycięzcą Konkursu Chopinowskiego oraz laureatem nagród specjalnych: Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków i Towarzystwa im. Fryderyka Chopina za najlepsze wykonanie poloneza.

Krystian Zimerman odbył wiele tournées artystycznych po Europie, Stanach Zjednoczonych i Japonii. Grał z najlepszymi orkiestrami, współpracując z takimi dyrygentami, jak Claudio Abbado, Leonard Bernstein, Pierre Boulez, Herbert von Karajan, Bernard Haitink, Seiji Ozawa, Lorin Maazel, Riccardo Muti, Zubin Mehta, André Previn, Stanisław Skrowaczewski, Simon Rattle, Kirył Kondraszyn, Witold Rowicki, Andrzej Markowski [1].

Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku lat pięciu u swojego ojca, także pianisty. Dwa lata później został uczniem Andrzeja Jasińskiego, który kierował jego rozwojem artystycznym w Państwowej Szkole Muzycznej w Zabrzu [2].


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii. Wykorzystano fragmenty artykułu Małgorzaty Kosińskiej na portalu Culture.pl.

Kluczowe wydarzenia

  • 7/28 października 1975 - Nagroda Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków, Nagroda Towarzystwa im. Fryderyka Chopina za najlepsze wykonanie poloneza. Po raz pierwszy zdarzyło się, by jedna osoba otrzymała wszystkie czołowe nagrody: Grand Prix, Złoty Medal oraz nagrody za najlepsze wykonanie mazurków, poloneza i sonaty.
  • 19 sierpnia 1988 - polski kompozytor Witold Lutosławski zadedykował mu swój jedyny koncert fortepianowy
  • w styczniu 2005 - Krystian Zimerman został odznaczony orderem francuskiej Legii Honorowej
  • 26 kwietnia 2009 - przerwał swój występ w Los Angeles, aby oznajmić, że jest to jego ostatni występ w USA ze względu na politykę tego kraju wobec świata. "zwrócił się do publiczności i cichym, ale pełnym gniewu głosem powiedział, że nie będzie więcej grać w kraju, którego armia chce kontrolować cały świat" [3]
  • czerwiec 2013 - zachowanie światowej sławy pianisty wywołało burzę. Krystian Zimerman przerwał koncert, bo jeden z widzów nagrywał go smartfonem [4] (...) Wyjaśniając swoje zachowanie, Zimerman zaznaczył, że z powodu nagrań umieszczonych na YouTube stracił już wiele kontraktów. Producenci często nie są bowiem zainteresowani opłacaniem twórczości, z którą bezpłatnie można zapoznać się w internecie.
  • 21 września 2013 - został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski

Źródło horoskopu

Krystian Zimerman cytowany w: R. Prinke, L. Weres, "Mandala życia", Cinpo International, Poznań 1991, s. 369. Informację dostarczył Kuba Ruszkowski.