Zawisza Artur (kapitan)

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Artur Zawisza
Data urodzenia 24.09.1809, godz. 03:00
Miejscowość Sobota (52°06′N 19°41′E)
Strefa czasowa GMT+1:19
Słońce 2° Strzelca
Księżyc 23° Bliźniąt
Ascendent 13° Wagi
Horoskop kpt. Artura Zawiszy

Biografia

Działacz niepodległościowy, uczestnik powstania listopadowego. Po wybuchu powstania listopadowego pracował w "Kurierze Polskim" a następnie w "Nowej Polsce". W styczniu 1831 zaciągnął się do 1 Pułku Jazdy Płockiej (późniejszy 8 Pułk Ułanów). Brał udział w bitwach pod Białołęką, o Olszynkę Grochowską, Ostrołęką oraz Balicami. Awansował do stopnia kapitana. Za waleczność otrzymał krzyż Virtuti Militari.

Po upadku powstania udał się na emigrację do Francji. We Francji studiował prawo, filozofię i literaturę. W lutym 1833 opuścił Paryż, przez Belgię i Niemcy dotarł do miejscowości Turzno k. Torunia, gdzie po spotkaniu z matką i bratem napisał testament. Po długich partyzanckich walkach aresztowany i skazany na śmierć. Daty egzekucji są niepewne: wg jednych źródeł odbyła się 26 listopada 1833, wg innych 15 listopada.

Śmierć Z. odbiła się echem na emigracji we Francji, oddawano hołd jego pamięci, w odpisach krążył napisany przez Z. przed śmiercią wiersz Adieux `a la Pologne. Konstanty Gaszyński poświęcił Z. wiersz Pamiątce Artura Zawiszy. W 1938 w Łowiczu postawiono pomnik poświęcony Arturowi Zawiszy [1].


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii

Ciekawostki

W aktach szkolnych odnotowano: “Artur Zawisza Czarny, przejęty złymi zasadami, jest zarazą nie tylko klasy VI, ale całej szkoły”, a kurator Jankowski dopisał: “żadnego nad sobą nie cierpiał dozoru i często późno w noc widywano go na ulicach” [2].

Źródło horoskopu

Akt urodzenia: [3]. Informację dostarczył Wojciech Suchomski.