Wyczółkowski Leon

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Leon Wyczółkowski
Data urodzenia 11.04.1852 (J), godz. 3:00
Miejscowość Wola Miastkowska (51°55′N 21°52′E)
Strefa czasowa GMT+1:27
Słońce 4° Byka
Księżyc 13° Bliźniąt
Ascendent 29° Wodnika
Horoskop Leona Wyczółkowskiego

Biografia

Polski malarz, grafik i rysownik, jeden z czołowych przedstawicieli Młodej Polski w nurcie malarstwa realistycznego. Dzieła Leona Wyczółkowskiego znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Kielcach, Wrocławiu, Bydgoszczy oraz we wszystkich muzeach polskich posiadających zbiory malarstwa, rysunku i grafiki polskiej, jak również poza granicami kraju. Leon Wyczółkowski ponadto jest patronem ulic w Warszawie oraz w Bydgoszczy, Zielonej Górze, Krakowie, Lublinie i Piasecznie. Jest również patronem bydgoskiej Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Sztuk Pięknych i Liceum Plastycznego mieszczących sie przy ulicy Konarskiego.

Studia artystyczne rozpoczął w warszawskiej Klasie Rysunkowej pod kierunkiem Wojciecha Gersona i Aleksandra Kamińskiego (1869-1873), następnie kontynuował je w monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych u Aleksandra Wagnera (1875-1877), w Krakowie u Jana Matejki (1877/78) i podczas dwukrotnych wyjazdów do Paryża (1878 i 1889). Po studiach zamieszkał we Lwowie, później przeniósł się do Warszawy. Lata 1883-1889 spędził podróżując po Ukrainie i Podolu. W 1895 przeniósł się do Krakowa powołany na wykładowcę tamtejszej Szkoły Sztuk Pięknych. W latach następnych wiele podróżował - do Włoch, Francji, Hiszpanii, Holandii, Anglii. [1]

Wyczółkowski żywo uczestniczył w ruchu wystawienniczym. Od 1873 r. prezentował regularnie swe prace w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych, od 1892 wystawiał w krakowskim, a od 1897 we lwowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych [2].


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii i Culture.pl. Kolekcja obrazów artysty

Kluczowe wydarzenia

Dokładne opracowanie kalendarium wydarzeń z życia artysty możemy odnaleźć na Osi Czasu, na stronie http://wyczolkowski.pl/projekt .

Ciekawostki

W 1897 wszedł do grona członków-założycieli Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka", elitarnego ugrupowania reprezentującego polską sztukę w ramach międzynarodowego ruchu wystawienniczego. Należał również do Vereinigung Bildender Künstler Österreichs-Wiener Secession. Zagraniczne podróże poszerzyły tematyczny zakres jego sztuki o nowe motywy; w latach 1890. przebywał we Włoszech, w 1905 zwiedzał Hiszpanię, w 1915 poznawał Anglię, Szkocję i Holandię [3]

Źródło horoskopu

Informację dostarczył Mirosław Czylek na podstawie odpisu z aktu urodzenia, umieszczonego na stronie poświęconej artyście [4].

Bazujemy na zeskanowanym odpisie aktu urodzenia, w którym podana jest jedynie data kalendarza juliańskiego. Autor strony podał również datę według kalendarza gregoriańskiego, jest jednak ona błędnie obliczona.