Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Start pierwszej edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w TVP 2
Data 03.01.1993, godz. 10:30
Miejscowość Ciechocinek (52°52′N 18°48′E)
Strefa czasowa GMT +1
Słońce 14° Koziorożca
Księżyc 9° Byka
Ascendent 16° Ryb


Horoskop startu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy


Opis

Fundacja charytatywna, której podstawowym celem zgodnie ze statutem jest: „działalność w zakresie ochrony zdrowia polegająca na ratowaniu życia chorych osób, w szczególności dzieci, i działanie na rzecz poprawy stanu ich zdrowia, jak również na działaniu na rzecz promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej”. Pomysł założenia fundacji zrodził się po udanej akcji zbierania pieniędzy dnia 3 stycznia 1993. Pierwszy finał WOŚP odbył się w Ciechocinku (woj. Kujawsko-Pomorskie), gdzie zespół Zdrowa Woda zagrał razem z Jurkiem Owsiakiem.

Najbardziej znaną formą działalności fundacji jest coroczna, ogólnopolska impreza rozrywkowo-medialna o charakterze charytatywnym, nazwana Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podstawowym elementem Finału jest granie „wielkiej orkiestry”, czyli odbywające się w całej Polsce (a także poza granicami) koncerty muzyczne, z których dochód przeznaczany jest na cele Fundacji oraz inne wydarzenia organizowane w ramach finału jak np. różne imprezy kulturalne i sportowe. W czasie Finału organizowanych jest również wiele innych form zbiórki funduszy, z których najważniejsza jest publiczna kwesta na ulicach miast prowadzona przez licznych wolontariuszy. Zebrane pieniądze są przeznaczane na z góry ustalone cele związane z ochroną zdrowia, szczególnie zdrowia dzieci.

Dotychczas odbyły się 22 edycje „Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”, podczas których zebrano łącznie ok. 170 mln dolarów (bez ostatniej edycji). Pieniądze te wykorzystano na zakup sprzętu medycznego dla ponad 650 placówek medycznych w całej Polsce.


Z szerszym opisem można zapoznać się na Wikipedii. Strona główna WOŚP

Kluczowe wydarzenia

  • 6 października 1953 - urodził się Jerzy Owsiak
  • 2 marca 1993 - założenie fundacji przez Jerzego Owsiaka, Lidię Niedźwiedzką-Owsiak, Bohdana Maruszewskiego, Piotra Burczyńskiego, Pawła Januszewicza, Waltera Chełstowskiego oraz Beatę Bethke.
  • 12 marca 1993 - Fundacja została zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla miasta stołecznego Warszawy i została wpisana w rejestrze Fundacji pod nr 3457.
  • od 1 września 2004 - fundacja ma status organizacji pożytku publicznego. Przekazane na konto fundacji 1% podatku dochodowego jest przeznaczane na wsparcie hospicjów dziecięcych [1]
  • kwiecień 2006 - wprowadzenie do statusu działań programu edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować”.
  • 5 stycznia 2012 - Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu monety upamiętniające 20 rocznicę działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Źródło horoskopu

Program telewizyjny [2]. Informację dostarczył Dominik Dziudziel.