Tokarczuk Olga

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Olga Tokarczuk
Data urodzenia 29.01.1962, godz. 19:30
Miejscowość Sulechów
Strefa czasowa GMT +1
Słońce 10° Wodnika
Księżyc 19° Skorpiona
Ascendent 10° Panny
Horoskop Olgi Tokarczuk

Biografia

Polska pisarka, eseistka, poetka i autorka scenariuszy, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018. Laureatka The Man Booker International Prize 2018 za powieść Bieguni (Flights) oraz dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej „Nike” za powieści: Bieguni i Księgi Jakubowe. Jest uważana za jedną z najwybitniejszych i najbardziej poczytnych współczesnych polskich pisarek. Jej twórczość była tłumaczona na ponad 35 języków.

W czasie studiów jako wolontariuszka opiekowała się osobami z problemami psychicznymi. Zainteresowała się również pracami Carla Junga, co wywarło wpływ na jej twórczość. Po studiach pracowała jako psychoterapeutka w poradni zdrowia psychicznego w Wałbrzychu.

W 2008 prowadziła zajęcia z twórczego pisarstwa na Uniwersytecie Opolskim. Współpracowała z Partią Zielonych i była członkinią redakcji „Krytyki Politycznej”. Jest feministką. Wspiera działania na rzecz ochrony środowiska, praw zwierząt oraz równouprawnienia. Jest regularną uczestniczką parad równości.

Powieść "Prowadź swój pług przez kości umarłych" zainspirowała Agnieszkę Holland do nakręcenia nagrodzonego Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie "Pokotu", a samej Tokarczuk przyniosła kolejną nominację do Bookera. (http://www.tvn24.pl)


Kliknij, by zapoznać się z biografią zamieszczoną na Wikipedii.

Kluczowe wydarzenia

  • ~ 1979 - debiut na łamach pisma „Na przełaj”, gdzie pod pseudonimem „Natasza Borodin” opublikowała pierwsze opowiadania
  • 10 października 2019 r. - ogłoszenie Nagrody Nobla

Ciekawostki

Tokarczuk raczej chroni swoją prywatność, ale kilka podstawowych informacji na jej temat można znaleźć w sieci. Wiadomo, że gdy miała 23 lata, wyszła za mąż za Romana, z którym założyła wydawnictwo. Wcześniej prowadzili razem zajęcia szkoleniowe dla nauczycieli. Owocem ich miłości jest 33-letni dziś Zbyszko.

pomponik.pl


Z ojcem Zbyszka rozstali się. Jej drugim mężem został Grzegorz Zygadło. Dziś mówi o nim "menadżer mojego życia" i podkreśla, że to dzięki niemu "czuje się ogrzana, zadbana i jakoś zorganizowana w tym wszystkim". (http://www.tvn24.pl)


W namiocie Akademii Sztuk Przepięknych opowiadała uczestnikom festiwalu, że żyjemy w kulturze przesytu, która jest nastawiona na ciągłe mówienie "tak". – Chcesz gdzieś pojechać? Tak. Chcesz mieć coś jeszcze? Tak. Chcesz coś jeszcze zrobić? Tak – mówiła. – W świecie przesytu i niekontrolowanego przerostu wszystkiego, począwszy od potrzeb, a skończywszy na śmieciach, musimy zacząć się uczyć mówić "nie". Być może taka filozofia, którą nazywam "etyką ograniczenia", będzie czymś, co zacznie odgrywać coraz większą rolę w wychowaniu moralnym młodych ludzi. Nie musi być religijnie powiązana, ale chodzi o to, żebyśmy byli czujni w tym, co nam narzuca świat. Żebyśmy budowali mądre, asertywne różnice. (http://www.tvn24.pl)

Źródło horoskopu

Informacja znana publicznie, od samej zainteresowanej. Za Astrodatabank.

Herself in an email "Thank you so much for your interest in my chart. My birth date is not a secret. I was born 29.01.1962 at 19.30 in Sulechów."