TVN

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane TVN
Data urodzenia 03.10.1997, godz. 19:00
Miejscowość Kraków (50°03′N 19°56′E)
Strefa czasowa GMT + 2
Słońce 11° Wagi
Księżyc 3° Skorpiona
Ascendent 13° Byka
Horoskop startu stacji TVN

Opis

Polska komercyjna stacja telewizyjna, wchodząca w skład Grupy TVN należącej do grupy medialnej ITI. Pierwszy wspólny program wyemitowano 3 października 1997 roku o godzinie 19:00, zaś od godziny 19:25 był wyemitowany pierwszy program TVN „Pogodowa Ruletka" prowadzony przez Tomasza Zubilewicza. Pięć minut później wyemitowano pierwsze wydanie Faktów TVN. Przez pierwsze cztery lata prezesem telewizji był jej twórca, Mariusz Walter.

Stacja systematycznie budowała oglądalność, stawiając głównie na produkcję własną i licencjonowaną, m.in. magazyny reporterskie Superwizjer, „Uwaga!” [1], teleturniej „Milionerzy” [2], reality shows „Agent” [3] i „Big Brother” [4]. Ten ostatni program ustanowił dotychczasowy rekord oglądalności stacji – jego finałowy odcinek w czerwcu 2001 obejrzało prawie 10 milionów telewidzów. Od początku wizytówką stacji był jednak program informacyjny Fakty, współtworzony i początkowo prowadzony przez Tomasza Lisa i Grzegorza Miecugowa.

Bardzo ważnym momentem w rozwoju stacji, jak i całej grupy TVN był start kanału tematycznego TVN 24. 5 lipca 2006 TVN24 ogłosiła fuzję z TVN. Komunikat głosi, że „połączenie obu spółek jest realizacją średnio i długoterminowej strategii Grupy TVN w zakresie produkcji i nadawania programów tematycznych”.


Kliknij, by zapoznać się z opisem zamieszczonym na Wikipedii.

TVN online - strona internetowa

Kluczowe wydarzenia

  • w marcu 1997 - TVN otrzymał od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji koncesję na nadawanie programu telewizyjnego o zasięgu ponadregionalnym na obszarze północnej i centralnej Polski.
  • 3 września 1999 - pierwsza edycja "Milionerów" Klinij, by zobaczyć horoskop emisji programu
  • 16 września 1999 - pierwsza edycja polskiego "Big Brothera" Kliknij, by zobaczyć horoskop emisji programu
  • 9 sierpnia 2001 - startuje całodobowy kanał informacyjny TVN 24 [5]
  • 23 września 2001 - TVN jako pierwsza w Polsce komercyjna stacja telewizyjna zrealizowała wieczór wyborczy, nadając na żywo relacje z wyborów parlamentarnych.
  • 2–4 września 2005 - telewizja TVN po raz pierwszy zorganizowała Sopot Festival [6]
  • 1 września 2009 - Piotra Waltera na stanowisku prezesa Grupy TVN zastąpił Szwajcar Markus Tellenbach.
  • 30 listopada 2012 - Grupa Canal+, Grupa ITI oraz Grupa TVN poinformowały o zamknięciu transakcji strategicznego partnerstwa, w ramach którego połączą swoją działalność w Polsce w obszarze płatnej telewizji (wniesienie "n" do Cyfry+), a Grupa Canal+ stała się kluczowym mniejszościowym akcjonariuszem Grupy TVN.
  • 1 lipca 2015 - Grupa ITI i Grupa Canal+ sprzedały wszystkie swoje udziały w spółce N-Vision B.V., zarejestrowanej w Amsterdamie, która bezpośrednio i pośrednio kontroluje łącznie 52,7 proc. udziałów w TVN spółce Southbank Media Ltd, zarejestrowanej w Londynie i należącej do amerykańskiej grupy Scripps Networks Interactive [7]

Źródło horoskopu

Dobry wieczór Państwu. Nazywam się Mariusz Walter. Nasza stacja ruszyła. To jest właściwie Państwa stacja, nie nasza stacja” - tymi słowami Mariusz Walter 3 października 1997 roku o godz. 19:00, po 5 latach starania się o uzyskanie koncesji na nadawanie zainaugurował działalność telewizji TVN, która powstała w ramach przekształcenia Telewizji Wisła.

Informacja pochodzi z nieoficjalnego serwisu TVN Fakty [8], godzina startu TVN-u potwierdzona jest również w paru innych miejscach, także w Wikipedii [9].