Szaniawski Jerzy

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Jerzy Szaniawski
Data urodzenia 10.02.1886, godz. 03:00
Miejscowość Zegrzynek (52°28′N; 21°03′E)
Strefa czasowa GMT+1.24
Słońce 22° Wodnika
Księżyc 27° Barana
Ascendent 7° Strzelca
Horoskop Jerzego Szaniawskiego

Biografia

Polski dramaturg, felietonista i pisarz, członek Polskiej Akademii Literatury. Sławę przyniosła mu seria opowiadań o profesorze Tutce. Na tej podstawie powstał także serial telewizyjny (1966-1968), "Klub profesora Tutki" [1].

Po ukończeniu warszawskiego gimnazjum Szaniawski zaczął studia przyrodnicze, wyjechał też do Lozanny, by uczyć się w Instytucie Rolniczym. Później wrócił do rodzinnego majątku; unikał kontaktu z ludźmi, był niechętny artystycznej śmietance Warszawy. Debiutował w 1912 na łamach "Kuriera Warszawskiego". Pięć lat później jego sztuka "Murzyn" została wystawiona na deskach Teatru Polskiego. W latach 20. napisał m.in. "Lekkoducha", "Ptaka", "Papierowego kochanka" - jego dramaty wystawiał m.in. teatr Reduta Juliusza Osterwy. Lata 30. przyniosły Szaniawskiemu uznanie środowiska, szacunek m.in. Boya-Żeleńskiego oraz liczne nagrody literackie. W jego dramatach grali Kazimierz Junosza-Stępowski i Mieczysław Frenkiel, wystawiano je także w teatrze radiowym, służyły też jako scenariusze filmów.

Po wybuchu wojny Szaniawski przeniósł się z Zegrzynka do Warszawy. Odmówił jednak tworzenia w stylu realizmu socjalistycznego, skutkiem czego aż do 1955 nie mógł wystawiać ani wydawać. Wyjątkiem był Przekrój, któremu do 1952 pozwolono na drukowanie cyklu o prof. Tutce. W początku odwilży 1 marca 1955 Związek Literatów Polskich zorganizował mu huczny jubileusz, po którym zaczyna znowu wydawać i wystawiać. W tym też okresie został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii i w serwisie Culture.pl.

Ciekawostki

W wieku 76 lat ożenił się z malarką Anitą Szatkowską, nadal jednak żył w izolacji.

W 1950 Szaniawski ponownie zamieszkał w Zegrzynku, starając się zadbać o opuszczony dotąd dworek rodzinny. Majątek jednak został obłożony tak wielkimi podatkami, że doprowadził pisarza do wegetacji w skrajnej nędzy.

Samotnicze usposobienie Szaniawskiego, zamknięcie, małomówność, dyskrecja, zdawkowość wiadomości, jakie przynosiły wywiady, do których z rzadka dawał się namówić, uniemożliwiają właściwie odtworzenie jego biografii w wydarzeniach i realiach ściśle stwierdzonych. (...) Choć nazwisko jego z biegiem upływającego czasu stawało się coraz głośniejsze i coraz mocniej utrwalone, zwłaszcza w pejzażu teatralnym dwudziestolecia, on sam pozostawał wciąż postacią poniekąd tajemniczą i enigmatyczną." (A. Hutnikiewicz, Wstęp w: J. Szaniawski, "Wybór dramatów") [2]

Źródło horoskopu

Metryka chrztu Zegrzynek (nr 223) – archiwum państwowe w Grodzisku Mazowieckim. Dokument cytowany na fanpage'u J. Szaniawskiego [3]. Informację przekazał Piotr Piotrowski.