Sujkowski Ziemowid

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Z Sujkowski.jpg
Dane Ziemowid Sujkowski
Data urodzenia 13.07.1933, godz. 08:00
Miejscowość Warszawa (52°13″N 21°00′E)
Strefa czasowa GMT+1
Słońce 21° Raka
Księżyc 7° Barana
Ascendent 7° Panny
Horoskop Ziemowida Sujkowskiego

Biografia

Fizyk, profesor, dyrektor Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Polonia Restituta w 2005 roku. Był synem profesora geologii Zbigniewa Sujkowskiego i nauczycielki geografii, autorki podręczników dla szkół średnich, Idalii z Czarnockich. W roku 1961 uzyskał stopień doktora i docenta na Uniwersytecie Sztokholmskim. Od 1996 r. był dyrektorem Instytutu Problemów Jądrowych.

Ziemowid otrzymał po rodzicach i dawniejszych przodkach bogate i zobowiązujące wiano, tragicznie naznaczające jego dzieciństwo. - Wcześnie ich utraciłem - mówi o rodzicach - ale mają decydujący wpływ na mój rozwój. Po wojnie był sam, pod opieką dalszych krewnych (siostrę Niemcy wywieźli do stalagu) i kolegów ojca z Instytutu Geologicznego, wobec których ma wielki dług wdzięczności. Maturę zdał w Gdańsku, mieszkając u wuja - profesora medycyny. Doktorat zrobił Sujkowski junior w Sztokholmie, następnie mistrz, prof. Andrzej Sołtan, skierował go do tworzonego przezeń właśnie Instytutu Badań Jądrowych [1]. W początkowym okresie swojej działalności naukowej prof. Sujkowski zajmował się efektami z pogranicza fizyki jądrowej i atomowej, takimi jak: rola silnie związanych elektronów w przemianach jądrowych, oddziaływanie promieniowania elektromagnetycznego i prędkich jonów z elektronami na wewnętrznych powłokach atomowych [2].

Profesor Ziemowid Sujkowski odgrywał ważną rolę w polskim życiu naukowym. Opublikował ok. 150 prac w najlepszych czasopismach. Wypromował 21 doktorów w kraju i zagranicą. Zasiadał w radach naukowych wielu polskich instytutów i uczelni. Był członkiem Rady Fizyki Jądrowej przy Europejskim Towarzystwie Fizycznym. W Polsce od wielu lat był przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Mazurskiej Konferencji Fizyki. [3]. Zawsze prezentował doskonałą formę fizyczną, której wielu znacznie młodszych od niego mogłoby mu pozazdrościć [4]. Lubił ścigać się w regatach.


Z szerszą biografią można zapoznać się we Wspomnieniu o Profesorze Ziemowidzie Sujkowskim i tekście Sujkowscy Magdaleny Bajer.

Kluczowe wydarzenia

  • wrzesień 1955 r. - prof. Andrzej Sołtan przyjął Go do pracy w Zakładzie Fizyki Jądra Atomowego (IA) Instytutu Badań Jądrowych w Świerku
  • 1961 - obronił doktorat
  • 1996 - został Dyrektorem Instytutu Problemów Jądrowych
  • od lipca 2005 roku - walczył z chorobą nowotworową, która okazała się silniejsza
  • 9 lipca 2006 - zmarł w wieku 72 lat

Źródło horoskopu

Informację podał Mirosław Czylek na podstawie aktu urodzenia, podanego w artykule Magdaleny Bajer "Sujkowscy" [5]. Znajduje się tam metryka chrztu, w której widnieje godzina urodzenia prof. Ziemowida Sujkowskiego.