Porozumienie sierpniowe (1980)

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Podpisanie porozumień sierpniowych w Gdańsku
Data 31.08.1980, godz. 16:40
Miejscowość Gdańsk (54°22′N 18°38′E)
Strefa czasowa GMT +2
Słońce 9° Panny
Księżyc 24° Byka
Ascendent 2° Koziorożca
Horoskop podpisania porozumienia sierpniowego

Opis wydarzenia

Porozumienie zawarte przez rząd PRL z komitetem strajkowym w Gdańsku było najważniejszym wydarzeniem z czterech porozumień zawartych przez rząd PRL z komitetami strajkowymi powstałymi w 1980. Było sygnowane przez Lecha Wałęsę - w sali BHP Stoczni Gdańskiej im. Lenina, słynnym wielkim długopisem (z ramienia PZPR przez Mieczysława Jagielskiego). W pierwszym punkcie porozumień gdańskich stwierdzano, że działalność związków zawodowych nie spełniła nadziei i oczekiwań pracowników, dlatego uznaje się za celowe powołanie nowych, samorządnych związków zawodowych, które byłyby autentycznym reprezentantem klasy pracującej. Na podstawie tego punktu dopuszczono do zarejestrowania NSZZ Solidarność. MKS tuż po podpisaniu porozumień przekształcił się w Międzyzakładowy Komitet Założycielski Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego. Tego samego dnia o godz. 17.55 rozpoczęło się w małej Sali BHP pierwsze posiedzenie MKZ [1].

Porozumienia Gdańskie, zawierające gwarancję utworzenia niezależnych związków zawodowych, zostały zaakceptowane przez wszystkie komitety strajkowe w kraju. Porozumienia w Szczecinie – zawarte 30 sierpnia i w Jastrzębiu Zdroju – z 3 września, miały charakter wyłącznie ekonomiczny i społeczny. Nie było w nich postulatów politycznych.


Kliknij, by zapoznać się z informacją zamieszczoną na Wikipedii.

Źródło horoskopu

Strona Regionu Gdańskiego NSZZ Solidarność [2]: 31 sierpnia 1980 roku o godz.16.40 Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w Gdańsku i Komisja Rządowa podpisały w Sali BHP Stoczni Gdańskiej porozumienie, na mocy którego powstają niezależne związki zawodowe.