Paramanow Jerzy

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Jerzy Paramanow
Data urodzenia 04.04.1931, godz. 03:00
Miejscowość Skierniewice (51°57′N 20°08′E)
Strefa czasowa GMT+1
Słońce 14° Barana
Księżyc 1° Skorpiona
Ascendent 3° Wodnika
Horoskop Jerzego Paramanowa

Biografia

Polski przestępca znany jako sprawca rozboju z bronią w ręku i zabójca milicjanta. Po głośnym procesie skazany na karę śmierci, wyrok wykonano.

Skończył sześć klas podstawówki. Chował się na ulicy. Pierwszy raz karany był jako 14-latek. Trzy razy za kradzieże, bójki i znieważanie funkcjonariuszy MO. Zawsze zwalniany za dobre sprawowanie. Skąd wzięła się legenda Paramonowa? Pewnie stąd, że był pierwszym, który w taki sposób wystąpił przeciwko władzy państwowej reprezentowanej przez milicję. Raniąc milicjanta młotkiem w głowę, niejako przypadkiem stał się symbolem walki z ustrojem, przykładem antykomunizmu [1].


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii

Kluczowe wydarzenia

  • ~ 1950 - trafia do więzienia na kilka lat. Wychodzi po dwóch, za dobre sprawowanie.
  • 19 sierpnia 1955 - na warszawskiej Woli Paramonow atakuje wracającego z pracy milicjanta 23 kilogramowym łomem. Tak rodzi się legenda słynnego „Młota Paramonowa”. Milicjant stracił oko i został inwalidą, ale przeżył. Paramonow kradnie mu broń i dokonuje później kilku napadów rabunkowych w okolicach Warszawy [2].
  • 22 września 1955 - został aresztowany przez milicjanta, podjął próbę ucieczki, podczas której zastrzelił go i ranił innego milicjanta
  • 2 października 1955 - po trwających kilkanaście dni poszukiwaniach został aresztowany ze wspólnikiem
  • 21 listopada 1955 - został powieszony w areszcie śledczym na ulicy Rakowieckiej

Ciekawostki

Rodzice chyba niespecjalnie przejęli się przyjściem na świat małego Jureczka, gdyż dopiero w 1940r. (miał wtedy już 9 lat!) został sporządzony jego akt urodzenia. Ksiądz prowadzący księgi parafialne napisał: „Akt niniejszy opóźniony z powodu opieszałości rodziców” [3].

Zabójstwo milicjanta i przedłużający się pościg uczyniły Paramonowa bohaterem ulicznych piosenek; po latach historię przestępcy przypomniał zespół Transmisja w utworze Paramonov, później piosenka ta została zagrana przez Vavamuffin na albumie Vabang. W obu przypadkach utwór zaśpiewał Marcin "Gorg" Krasowski. W 2010 zespół Apteka nagrał utwór Ballada o Paramonowie (album Tylko dla...).

Źródło horoskopu

Aneta Kapelusz i artykuł "Młotek Paramonowa": Urodził się 4 kwietnia 1931 roku o godzinie 3.00 rano w Skierniewicach w rodzinie kolejarskiej. Ojciec, Sylwester, w chwili urodzenia Jerzego miał 38 lat. Tyle samo miała jego matka Apolonia, z domu Wrońska. Jerzy miał starszą o 5 lat siostrę Leokadię [4].

Informację dodał Mirosław Czylek.