Monsiel Edmund

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Monsiel.jpg
Dane Edmund Monsiel
Data urodzenia 12.11.1897, godz. 15:00
Miejscowość Wożuczyn (50°34′N 23°34′E)
Strefa czasowa GMT+ 1.24
Słońce 21° Skorpiona
Księżyc 25° Bliźniąt
Ascendent 22° Barana
Horoskop Edmunda Monsiela

Biografia

Artysta-samouk polskiego pochodzenia, od 1943 chory na schizofrenię. Pozostawił po sobie dorobek ponad 560 rysunków i szkiców opatrzonych inskrypcjami o treści religijno-posłanniczej. Jego twórczość jest rodzajem albumu ilustrującego plastycznie obraz schizofrenii.

Jest pewne, że przed zachorowaniem Monsiel nigdy nie rysował ani nie interesował się sztuką. Monsiel jest rzadkim przypadkiem wyzwolenia przez schizofrenię talentu i inspiracji artystycznej. Edmund Monsiel zmarł w 1962 w wyniku komplikacji pogrypowych.

Monsiel jest znany w świecie, ale boli fakt, że w rodzinnych stronach nie doczekał się jeszcze żadnej wystawy! Pierwsza wystawę po tej stronie Wisły, miał dopiero w 2010 r. w Lublinie, w Galerii Gardzienice. [1]


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii

Źródło horoskopu

Akt urodzenia: Działo się to we wsi Wożuczyn 12/24 listopada 1897r. o godzinie drugiej po południu. Stawił się Mikołaj Monsiel 32 lat mający, stolarz zamieszkały we wsi Wożuczyn, w obecności Aleksandra Krystkowskiego/…/ i Norberta Dutkowskiego/…/ stolarzy zamieszkałych we wsi Wożuczyn i okazał nam dziecko płci męskiej urodzone we wsi Wożuczyn dna 31 października/12 listopada bieżącego roku, o trzeciej po południu z jego ślubnej małżonki Karoliny z Dutkowskich

Informację na podstawie artykułu Barbary Typek w Zamojskim Kwartalniku Kulturalnym nr 1/2012 [2] dostarczył Mirosław Czylek.