Miciński Tadeusz

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Tadeusz Miciński
Data urodzenia 09.11.1873, godz. 05:00
Miejscowość Łódź
Strefa czasowa GMT + 1.18
Słońce 17° Skorpiona
Księżyc 15° Raka
Ascendent 23° Wagi
Horoskop Tadeusza Micińskiego


Biografia

Pisarz i poeta polski okresu Młodej Polski. Autor mistycznych powieści, poematów prozą i wierszy kontemplacyjnych. Jeden z czołowych pisarzy polskiego ekspresjonizmu, prekursor surrealizmu. Był przyjacielem Witkacego, Stanisława Przybyszewskiego i Karola Szymanowskiego, członek Warszawskiego Towarzystwa Teozoficznego.

Studiował historię i filozofię na UJ. Na studiach zainteresował się okultyzmem, satanizmem i księgami wiedzy tajemnej. Walczył w I wojnie światowej, dużo podróżował. Oficer oświatowy w korpusie gen. Dowbora-Muśnickiego. Zamordowany na Mohylewszczyźnie w nieznanych okolicznościach (~ luty 1918).

Znał Petersburg, Połągę, Rzym, Hellerau, Sztokholm i Sofię, gdzie był korespondentem tygodnika "Świat" podczas wojny bałkańskiej [1].


Z biografią można zapoznać się również na Wikipedii i w serwisie Culture.

Kluczowe wydarzenia

  • 1896 - podczas pobytu w Berlinie poznał Stanisława Przybyszewskiego, z którym rozczytywali się w tych samych pracach z zakresu demonologii i satanizmu.
  • 1896 - zadebiutował poematem Łazarze, a w 1902 ukazał się jedyny tomik jego wierszy W mroku gwiazd.
  • 1897/98 - przebywał w Hiszpanii, zainteresował się hiszpańską mistyką, tamtejszym malarstwem oraz dramatem, a za sprawą Wincentego Lutosławskiego, u którego gościł w Playa de La Mera, Platonem i anamnezą [2]. Innymi zgłębianymi tematami były: towiańszczyzna, filozofia Nietzschego oraz hiszpańskim malarstwem i dramat (głównie Calderon).
  • 1904/06 - pobyty w Zakopanem i kontakty z Witkacym.

Ciekawostki

Hermetyczna, trudna w odbiorze twórczość prozatorska Micińskiego oparta była na prawdzie objawionej. Autor wyrażał w niej gnozę, fatalizm oraz pogląd, iż tylko wybranym jednostkom (nadczłowiekowi) dane jest posiadanie duszy i życie wieczne. Miciński był również przeciwnikiem teorii przypadkowości; świat i wszystkie jego elementy istnieją z konieczności, choć są do końca niepoznawalne. Jednocześnie głosił prymat rozumowego, naukowego studiowania wiedzy tajemnej (magów Indii, gwiaździarzy Chaldei) nad wiarą. Miciński pod rozważania wziął również satanizm. Za średniowiecznymi gnostykami twierdził, że świat ziemski stworzył nie Bóg, lecz Szatan mający na celu kreację karykatury Nieba. Wyłapując liczne analogie literackich biografii – wyrażał również pogląd, iż Chrystus, Lucyfer i Feniks to trzy imiona tej samej istoty.

Micińskiego otaczała legenda, której powstawaniu sprzyjała niezwykła powierzchowność i osobowość poety, który pozował na maga i "czciciela tajemnic". Został on ośmieszony w "Wyzwoleniu" Wyspiańskiego, który nie darzył go sympatią (Samotnik, Maska 5), a także sportretowany przez Witkiewicza jako postać Maga Childeryka w powieści "622 upadki Bunga" [3].

Źródło horoskopu

Inicjacje mistyka: rzecz o Tadeuszu Micińskim, Jerzy Tynecki. Wydawn. Łódzkie, 1976 - 350, s. 42.

Informację przekazał Mirosław Czylek.