Katastrofa polskiego Tu-154 w Smoleńsku (2010)

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Horoskop startu samolotu z Okęcia (52°10’ N, 20°59’E)
Data: 10.04.2010, godz. 7:27, GMT+2
Ascendent: 2°04' Bliźniąt
Horoskop katastrofy w Smoleńsku (54°49’ N, 32°03’E)
Data: 10.04.2010, godz. 10:41:07, GMT+4
Ascendent: 7°24' Raka


Opis wydarzenia

Katastrofa lotnicza, do której doszło w Smoleńsku w sobotę, 10 kwietnia 2010 roku. Zginęło w niej 96 osób, wśród nich: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu.

Była to druga pod względem liczby ofiar katastrofa w historii lotnictwa polskiego i największa pod względem liczby ofiar katastrofa w dziejach Sił Powietrznych RP. Katastrofy nie przeżyła żadna z osób obecnych na pokładzie.

Po ukazaniu się pierwszych wiadomości o katastrofie przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie zgromadziły się tłumy ludzi. Składano kwiaty i wieńce, palono znicze, opuszczono do połowy flagę przed pałacem prezydenckim, odmawiano modlitwy; o godz. 18:00 w wielu miastach rozpoczęły się msze w intencji ofiar katastrofy. W dniach 10–18 kwietnia w Polsce obowiązywała żałoba narodowa; w jej czasie w przeszło 60 polskich miastach odbyły się marsze pamięci w hołdzie ofiarom katastrofy, niekiedy wiążące się z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Przyczyny katastrofy

2 stycznia 2011 roku MAK podczas konferencji prasowej upublicznił końcową wersję swojego raportu; tego samego dnia raport został przekazany stronie polskiej. Według tego raportu bezpośrednią przyczyną katastrofy były: brak decyzji załogi o udaniu się na zapasowe miejsce lądowania, zejście poniżej minimalnej wysokości nalotu, brak reakcji i wymaganych działań na kolejne ostrzeżenia systemu TAWS, obecność w kokpicie maszyny dowódcy Sił Powietrznych RP.

W 2011 roku w Polsce ukazało się kilka książek poświęconych hipotezie zamachu (Leszek Szymowski: Zamach w Smoleńsku. Niepublikowane dowody zbrodni; Zbrodnia smoleńska. Anatomia zamachu; Aleksander Ścios: Zbrodnia smoleńska. Anatomia dezinformacji; Jacek Trznadel: Wokół zamachu smoleńskiego).

Z szerszym opisem można zapoznać się na Wikipedii

Źródło horoskopu

Dane horoskopowe na podstawie raportu końcowy w sprawie ustalenia okoliczności i przyczyn katastrofy samolotu TU-154M Nr 101 pod Smoleńskiem wydanego przez Komisję Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego. [1]

  • Samolot wystartował o godz. 5:27. (str. 14)
  • Zderzenie samolotu z ziemią nastąpiło o o godz. 6:41:07,5 w pozycji odwróconej. (str. 17)