Karski Jan

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Jan Karski
Data urodzenia 24.06.1914, godz. 03:00
Miejscowość Łódź (51°46'N 19°27'E)
Strefa czasowa GMT+1:24
Słońce 2° Raka
Księżyc 7° Raka
Ascendent 19° Bliźniąt
Horoskop Jana Karskiego

Biografia

Właściwie Jan Romuald Kozielewski; obywatel Polski i Stanów Zjednoczonych, honorowy obywatel Izraela, prawnik i dyplomata, historyk, od 1939 w konspiracji, kurier i emisariusz władz Polskiego Państwa Podziemnego, świadek Holokaustu. Za swoją działalność został odznaczony najwyższymi odznaczeniami państwowymi – polskim Orderem Orła Białego i amerykańskim Medalem Wolności. Rok 2014 w Polsce, uchwałą Sejmu RP VII kadencji z 6 grudnia 2013, ogłoszony został Rokiem Jana Karskiego.

Ukończył wydział prawa i dyplomację na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie (1935), był prymusem w Szkole Podchorążych artylerii konnej we Włodzimierzu Wołyńskim. Po odbyciu praktyki dyplomatycznej, w styczniu 1939 roku został zatrudniony w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Jan Karski był kurierem i emisariuszem politycznym. Dwukrotnie, w tajemnicy przed administracją niemiecką, udawał się do getta warszawskiego. Jesienią 1942 roku wyprawił się do Wielkiej Brytanii z najważniejszą misją swojego życia, podczas której jako naoczny świadek zdał relację o eksterminacji Żydów. Przekazał także informacje o strukturze, organizacji i funkcjonowaniu Państwa Podziemnego w okupowanej Polsce.

Po wyzwoleniu obozów koncentracyjnych dominującą reakcją był szok. To, co tam zastawano, szokowało wkraczających żołnierzy sowieckich, amerykańskich i brytyjskich. Zdjęcia obiegały cały świat, gazety biły na trwogę, opinia publiczna była zszokowana. Za swoją działalność został dwukrotnie odznaczony Orderem Virtuti Militari w latach 1941 i 1943. Prestiżowy amerykański tygodnik „Newsweek” uznał Karskiego za jedną z najwybitniejszych postaci XX wieku, jego wojenną misję określił zaś mianem jednego z moralnych kamieni milowych cywilizacji upływającego stulecia.

Po wojnie przez 40 lat na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie wykładał historię dyplomacji. W 1952 roku otrzymał tytuł doktora filozofii. Prowadził także wykłady w Pentagonie [1]. Wśród jego studentów był m.in. przyszły prezydent Bill Clinton.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii. Warto też odwiedzić bogate materiały multimedialne na stronie Jan Karski i jego czasy

Kluczowe wydarzenia

  • styczniu 1939 - został zatrudniony w Ministerstwie Spraw Zagranicznych
  • 10 grudnia 1942 - przedstawił aliantom szczegółowy raport o Zagładzie [2]
  • lipiec 1943 - Karski został przyjęty przez Franklina Delano Roosevelta, prezydenta USA. Polski wysłannik apelował do przedstawicieli najwyższych władz alianckich o ratunek dla Żydów.
  • 1965 - poślubił 54-letnią tancerkę i choreografkę Polę Nireńską, polską żydówkę. Nie mieli dzieci.
  • 13 lipca 2000 - zmarł w Waszyngtonie
  • 29 maja 2012 - medal przyznany pośmiertnie Janowi Karskiemu odebrał w Waszyngtonie z rąk prezydenta USA Baracka Obamy były minister spraw zagranicznych RP Adam Daniel Rotfeld.
  • 6 grudnia 2013 - uchwałą Sejmu RP VII kadencji, rok 2014 ogłoszony został Rokiem Jana Karskiego

Źródło horoskopu

Wypis z Księgi Chrztów z 1914 roku z Parafii Podwyższenia Świętego Krzyża w Łodzi, dostępny na stronie http://www.jankarski.org.pl/aktualnoci/item/426-kiedy-urodzi%C5%82-si%C4%99-jan-karski.


Szerokim echem odbił się incydent związany z metryką Jana Karskiego. Rodzina "jest oburzona próbami manipulacji przy dacie urodzenia bohatera. Jak podkreślają jedyna prawdziwą datą przyjścia na świat Jana Romualda Karskiego jest 24 czerwca 1914 roku, dzień Świętego Jana Chrzciciela. – Będziemy bronić tej daty wszelkimi dostępnymi środkami – zapowiadają" [3]. Jadwiga-Bukowska, stryjeczna Jana Karskiego, mówi w wywiadzie dla Dziennika Wschodniego: "Podczas wpisywania do ksiąg parafialnych daty urodzenia bohatera pomylono miesiące i zamiast czerwca wpisano kwiecień. - To był fakt w rodzinie powszechnie znany. Przedmiot rozmaitych żartów i dowcipów. Janek zawsze obchodził urodziny w Świętego Jana. Nie raz brałam w tym udział. Zawsze podawał prawdziwą datę urodzin"

Dokument pisany ręką Jana Karskiego (Kozielewskiego) nie pozostawia wątpliwości, kiedy się urodził (fot. Towarzystwo Jana Karskiego) - w podpisie widnieją dane: 14 czerwca 1914 [4].


Uwaga redakcyjna (Mirosław Czylek): Zakładamy, że pomyłka dotyczy wyłącznie nieporozumienia związanego z miesiącem urodzin, nie ma zaś związku z prawdziwą godziną urodzenia. W akcie urodzenia (z błędną adnotacją o kwietniu, zamiast czerwcu), widnieje 03:00 rano.

Informację dostarczył Mirosław Czylek.