Kózka Karolina

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Karolina Kózka
Data urodzenia 02.08.1898, godz. 03:00
Miejscowość Radłów (50°05′N; 20°50′E)
Strefa czasowa GMT+2
Słońce 10° Lwa
Księżyc 23° Koziorożca
Ascendent 15° Raka
Horoskop bł. Karoliny Kózki

Biografia

Polska męczennica, dziewica oraz błogosławiona Kościoła katolickiego. Pochodziła z ubogiej, chłopskiej rodziny; była czwartym z jedenaściorga dzieci Jana i Marii z domu Borzęckiej. Została zamordowana jako 16-latka 18 listopada 1914, broniąc się przed zgwałceniem przez rosyjskiego żołnierza na początku I wojny światowej. Zmarła na skutek wykrwawienia spowodowanego przecięciem szablą arterii szyjnej. Ciało Karoliny odnaleziono dopiero 4 grudnia. W pogrzebie, który odbył się 6 grudnia wzięło udział około 3 tysięcy osób. Zmarłą otoczył kult męczeństwa i świętości.

Została patronką Ruchu Czystych Serc, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz patronką diecezji rzeszowskiej. Każdego 10 dnia miesiąca w Sanktuarium w Zabawie odprawiana jest msza święta w intencji jej kanonizacji, natomiast każdego 18 dnia miesiąca odprawiana jest Droga krzyżowa.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii

Ciekawostki

Dyskusyjnym tematem, przynajmniej w internecie, okazały się pierścienie czystości. Od kilku lat są one popularnym prezentem komunijnym. Jak sama nazwa wskazuje, pierścień czystości ma promować wśród młodych ludzi czystość seksualną aż do ślubu. Wykonany ze srebra pierścień kosztuje 50 złotych i przedstawia kwiat lilii, symbol bł. Karoliny Kózkówny. Dziewczyna została ogłoszona błogosławioną przez Jana Pawła II pod koniec lat 80-tych. Kózkówna, zamordowana jako 16-latka, broniąc się przed gwałtem ze strony żołnierzy, jest uznana przez Kościół za patronkę czystości młodych ludzi. Noszony na ręku pierścień czystości ma manifestować osobiste decyzje o czystości, a w chwilach pokus - przypominać o złożonej obietnicy wstrzęmieźliwości seksualnej. Nie wszyscy uważają, że to odpowiedni prezent dla kilkuletniego dziecka. Dla niektórych to absurdalne [1].


W 2014 roku na ekrany kin wszedł film „Karolina” odnoszący się do postaci Karoliny Kózkówny w reżyserii Dariusza Reguckiego. W podwójnej, głównej i tytułowej roli wystąpiła młoda aktorka Marlena Burian. Po raz pierwszy na dużym ekranie zagościło jeszcze dwoje aktorów: Barbara Duda (Magda) i Karol Olszewski (Przemek). Towarzyszą im znakomici i cenieni aktorzy: Jerzy Trela, Dorota Pomykała, Anna Radwan, Maciej Słota, Piotr Cyrwus, Sebastian Oberc, Jacek Lecznar [2].

Źródło horoskopu

W akcie jej urodzenia i chrztu są dwie daty dnia urodzenia: w rubryce datę urodzenia zapisano 6 sierpnia, a na marginesie metryki znajduje się adnotacja dokonana przez ks. Władysława Mendralę, ówczesnego proboszcza w Zabawie: „Dnia 21.II.1917 r. wobec mnie niżej podpisanego oraz Karoliny Łopuszyńskiej, matki chrzestnej Ochrzczonej, jej matka Maria Kózka z d. Borzęcka zeznała, że jej córka Karolina rzeczywiście urodziła się 2 sierpnia o godzinie 3.00 w święto Matki Bożej Anielskiej, bez pomocy akuszerki i bezboleśnie” [3].

Informację odnalazł Mirosław Czylek.