Jura Tomasz

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Tomasz Jura
Data urodzenia 07.07.1943, godz. 7:00
Miejscowość Andrychów (49°52′N;19°21′E)
Strefa czasowa GMT +2
Słońce 15° Raka
Księżyc 6° Panny
Ascendent 9° Lwa
Horoskop Tomasza Jury


Biografia

Był jednym z najbardziej cenionych polskich grafików, autorem kilkuset plakatów, okładek prasowych i olbrzymiej liczby rysunków satyrycznych.

Był absolwentem katowickiej filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 1982-85 był dziekanem wydziału grafiki ASP w Krakowie, filii w Katowicach, później kierownikiem Katedry Projektowania Graficznego. Przez lata kierował Pracownią Ilustracji i Rysunku Użytkowego. Był pomysłodawcą i organizatorem wielu inicjatyw wystawowych, m.in. Międzynarodowego Biennale Studenckiej Grafiki Projektowej - AGRAFA, odbywającego się w Katowicach.

Od wczesnych lat 70. Jura był - jak autor okładek i ilustracji - współpracownikiem takich pism jak "TY i JA", "Projekt", "Szpilki", "Ekran"" Perspektywy", "Panorama", "Tak i Nie", "Młody Medyk". Był członkiem i działaczem wielu stowarzyszeń twórczych, w tym katowickiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków i Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury SPAK, był też współpracownikiem katowickiego oddziału Związku Artystów Fotografików.

Jura był autorem ponad 100 krajowych i zagranicznych wystaw indywidualnych, na których prezentował rysunki, plakaty, grafiki i ilustracje. Uhonorowano go wieloma nagrodami, m.in. Złotym Medalem Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach, Nagrodą im. Trepkowskiego, Srebrnym Medalem na Światowej Wystawie Grafiki w Berlinie. Dwukrotnie był laureatem nagrody "Srebrnej Szpilki".


Z biografią można zapoznać się również w Dzienniku Zachodnim.

Kluczowe wydarzenia

  • 1982-1985 - był dziekanem Wydziału Grafiki, później kierownikiem Katedry Projektowania Graficznego oraz Pracowni Ilustracji i Rysunku Użytkowego w filii ASP w Katowicach
  • 30 marca 2013 - śmierć

Źródło horoskopu

"Urodziłem się o 7 rano 7 lipca 1943 roku w Andrychowie, w powiecie wadowickim" http://muzeumkarykatury.pl/joomla/index.php?option=com_content&view=article&id=695%3Atomasz-jura-o-mnie&catid=155&Itemid=92

Informację przekazała Olga Gieraga.