Jeziorański Antoni

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Antoni Jeziorański
Data urodzenia 29.05.1827, godz. 11:00
Miejscowość Warszawa (52°13'N 21°00'E)
Strefa czasowa GMT+1:24
Słońce 8° Bliźniąt
Księżyc 17° Raka
Ascendent 3° Panny
Horoskop Antoniego Jeziorańskiego

Biografia

Generał polski powstania styczniowego. Jeden z czołowych dowódców powstania styczniowego 1863. W marcu 1863 mianowany naczelnikiem wojennym województwa lubelskiego w randze generała przez Langiewicza. Dowodził m.in. w zwycięskiej bitwie pod Kobylanką 1 maja, jednak 6 maja, mimo ufortyfikowania swojego obozu, uległ przeważającym siłom rosyjskim. Kontuzjowany 11 maja pod Hutą Krzeszowską, zdał dowództwo gen. Józefowi Śmiechowskiemu i udał się do Galicji, chcąc tam przygotować nową wyprawę do Królestwa, lecz w końcu 1863 został aresztowany przez władze austriackie i uwięziony w twierdzy w Kufsteinie, a następnie w Meranie. Po zwolnieniu w 1865 wyjechał z żoną do Szwajcarii, skąd udał się do Paryża, gdzie żył z zasiłku rządowego. Podczas wojny francusko-pruskiej 1870-1871 wstąpił do gwardii narodowej. W 1873 przeniósł się do Galicji; do końca życia mieszkał we Lwowie, gdzie był urzędnikiem w Biurze Technicznym Wydziału Krajowego.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii. Wykorzystano obszerne fragmenty materiału z Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej: Antoni Jeziorański

Ciekawostki

Opis bitwy pod Kobylanką wg relacji Zygmunta Puźniaka dla Tygodnika Zamojskiego [1]:

W dniu 27 kwietnia 1863 roku, a więc w okresie kiedy powstanie jeszcze miało charakter zaczepnego lub zaczepno – obronnego, w okolicach Woli Różanieckiej, przekroczył granicę na rzece Tanew 700 osobowy oddział powstańczy dowodzony przez gen. Antoniego Jeziorańskiego. 1 maja 1863 roku, po kilkugodzinnej krwawej walce odparli zażarty atak wojsk rosyjskich, zadając im ciężkie straty w ludziach i sprzęcie. Zdobyto 1 działo oraz znaczne ilości karabinów. (...) Wieść o zwycięstwie odniesionym przez powstańców Jeziorańskiego rozniosła się lotem błyskawicy po całej Galicji. Z zachwytem rozpisywała się galicyjska prasa i do powstania garnęli się coraz liczniejsi ochotnicy. (...) Historycy zajmujący się okresem powstania styczniowego, bitwę pod Kobylanką zgodnie zaliczają do jednej z największych a na pewno największej stoczonej na Lubelszczyźnie. Pomimo tak oczywistych faktów bitwa pod Kobylanką pozostaje jedną z najbardziej zapomnianych bitew w historii Polski – opinię taką wyrażają na swoim forum historycznym także internauci.

Źródło horoskopu

Informację przekazał Jarosław Gronert, na podstawie aktu urodzenia.