Jantar Anna

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Anna Maria Kukulska (Jantar)
Data urodzenia 10.06.1950, godz. 07:30
Miejscowość Poznań (52°24′N 16°56′E)
Strefa czasowa GMT+1
Słońce 19° Bliźniąt
Księżyc 20° Barana
Ascendent 7° Lwa
Horoskop Anny Jantar

Biografia

Właściwie Anna Maria Kukulska, z domu Szmeterling, polska piosenkarka, artystka, matka Natalii Kukulskiej, ofiara katastrofy lotniczej na Okęciu. W 1969 zdała egzamin do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, lecz nie została przyjęta z powodu braku miejsc. Od 1969 Anna Jantar była wokalistką zespołu Waganci, w którym występował także Jarosław Kukulski, jej przyszły mąż. W latach 70. była czołową polską piosenkarką. W 1972 po zdaniu egzaminu została zawodową piosenkarką estradową i rozpoczęła karierę solową jako Anna Jantar. W trakcie swojej kariery zdobyła wiele nagród i wyróżnień. Współpracowała z wieloma polskimi artystami m.in. ze Stanisławem Sojką, Bogusławem Mecem, Zbigniewem Hołdysem, Andrzejem Tenardem, nagrywała również piosenki z Budką Suflera i zespołem Perfect.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii i na oficjalnej stronie poświęconej Annie Jantar.

Kluczowe wydarzenia

  • w styczniu 1969 - Anna Szmeterling pojawia się na Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich
  • 11 kwietnia 1971 - w poznańskim kościele św. Anny wzięła ślub z Jarosławem Kukulskim i 5 lat później na świat przyszła ich córka, Natalia Kukulska ["Macierzyństwo to coś niesamowitego. Nie masz pojęcia, jak wspaniale jest urodzić dziecko. To jakiś cud zmieniający wszystko, to coś małego i bardzo żywego, wrzeszczącego jest nierozerwalnie moje, najukochańsze, najważniejsze..."]
  • 3 marca 1976, g. 21:30 - urodziny córki Natalii [1]
  • 1979 - Anna Jantar rozpoczyna współpracę z zespołami Perfect i Budka Suflera. Pierwszy utwór nagrany właśnie wspólnie z Budką Suflera pt. "Nic nie może wiecznie trwać" w plebiscycie słuchaczy Studia Gama wybrany zostaje piosenka roku 1979.
  • 14 marca 1980 (dokładnie o 11:15) - zginęła w pobliżu warszawskiego Okęcia w katastrofie samolotu Ił-62 „Mikołaj Kopernik” lecącego z Nowego Jorku

Ciekawostki

W wieku 4 lat rozpoczyna naukę gry na fortepianie, a następnie, już jako uczennica Średniej Szkoły Muzycznej koncertuje z Filharmonią Poznańską [2].

Od 1984 nagroda jej imienia przyznawana jest debiutantom na KFPP w Opolu.

Więcej o katastrofie lotniczej: Samolot miał wystartować z Nowego Jorku 13 marca 1980 około godziny 19:00 czasu lokalnego, jednak intensywna śnieżyca i konieczność oczyszczenia samolotu i pasa startowego spowodowały duże opóźnienie. Start nastąpił o 21:18. (...) W 2010 wyszła na jaw archiwalna wiadomość pozyskana ze źródeł IPN-u, że do katastrofy przyczyniła się eksploatacja silników ponad ich resurs oraz wysyłanie w rejs niesprawnych samolotów LOT-u..

W lecie 2013 roku dziennik "Fakt" opublikował serię artykułów, które miały wskazywać na problemy osobiste w małżeństwie Anny Jantar i Jarosława Kukulskiego [3].

Źródło horoskopu

"Poród był bolesny, ale przeszedł szybko i sprawnie. Józiek zawiózł żonę do szpitala przed siódmą, a już pół godziny później przyszło na świat zdrowe dziecko.". Marcin Wilk, "Tyle słońca. Anna Jantar - biografia", Znak, Kraków 2015, s. 8.

Informację podał Mirosław Czylek.