Iwaniuk Wacław

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Wacław Iwaniuk
Data urodzenia 17.12.1912, godz. 10:00
Miejscowość Stare Chojno (51°11'N; 23°06'E)
Strefa czasowa GMT +2
Słońce 26° Strzelca
Księżyc 1° Barana
Ascendent 28° Koziorożca
Horoskop Wacława Iwaniuka


Biografia

Polski poeta, tłumacz, krytyk literacki, eseista. Absolwent Państwowego Seminarium Nauczycielskiego, oraz Wolnej Wszechnicy Polskiej w Warszawie. Debiutował w 1933 r, w czasopiśmie "Kuźnia Młodych". Po wybuchu II wojny światowej zgłosił się na ochotnika do wojska polskiego we Francji. Walczył pod Narwikiem w szeregach Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich. Był żołnierzem 1 Dywizji Pancernej, z którą przeszedł cały szlak bojowy. Odznaczony za odwagę Krzyżem Walecznych, oraz medalami francuskimi i angielskimi. Po zakończeniu wojny został w Anglii i podjął studia w Cambridge. W 1948 r. wyjechał do Kanady (skorzystał z zaproszenia wuja).

Swoje wiersze, artykuły, recenzje literackie oraz przekłady poezji anglojęzycznej publikował m.in. w Wiadomościach, Kontynentach, Oficynie Poetów, paryskiej Kulturze. W prasie krajowej utwory Iwaniuka zaczęto drukować dopiero w latach 80. (XX w.). Publikowano m.in. w Akcencie, Więzi, Kresach, Twórczości, Tygodniku Powszechnym.

Zawsze przyznawał się do fascynacji poetyką Czechowicza. Jego twórczość do czytelnika krajowego dotarła jednak bardzo późno i wciąż nie należy do znanych, w takim stopniu na jaki zasługuje. Na co dzień był dobrym i łagodnym człowiekiem. [...] Był osobą niezwykle skromną, zawsze gotową, by pomóc innym, choć niekiedy zdolną także do ostrych polemicznych sporów [1].


Z biografią można zapoznać się również na Wikipedii.

Kluczowe wydarzenia

  • 1936/1938 - studiował w Warszawie na wydziale prawno-ekonomicznym Wolnej Wszechnicy Polskiej.
  • 1939 - po wybuchu II wojny światowej opuścił Argentynę, gdzie odbywał praktykę konsularną jako stypendysta Funduszu Kultury Narodowej i przybywszy w grudniu 1939 roku do Francji, zgłosił się na ochotnika do tworzącej się Armii Polskiej.
  • wiosną 1991 - poeta po raz pierwszy - i jak się okazało, jedyny od wyjazdu - odwiedził Ojczyznę i rodzinne strony... [2]
  • 4 stycznia 2001 - zmarł w Toronto

Ciekawostki

Choć bez wątpienia należał do czołówki polskiej poezji na obczyźnie, jego literacki powrót do krajowego czytelnika po 1981 r. (a także później) nie przypominał powszechnie celebrowanego benefisu, który można by porównać z powtórnym „odkryciem” Czesława Miłosza, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego czy Andrzeja Bobkowskiego [3]. (...) Jego postawa konsekwentnej, często manifestowanej niezgody na pojałtański porządek w Europie sprawiła, że wraz z liczną grupą pisarzy niezłomnych przez dziesięciolecia doświadczał dotkliwych skutków politycznej banicji.

Źródło horoskopu

Wacław Iwaniuk: szkice do portretu emigracyjnego poety, Jan Wolski, PFW, 2002 - 309, s. 13. Odpis skrócony aktu urodzenia potwierdzony podpisem Kierownika Urzedu Stanu Cywilnego w Siedliszczu.

Informację przekazał Mirosław Czylek.