Ińskie Lato Filmowe

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Ińskie Lato Filmowe
Data 5.08.1973, godz. 17:00
Miejscowość Ińsko(53°26′N 15°33′E)
Strefa czasowa GMT+1
Słońce 14° Lwa
Księżyc 11° Skorpiona
Ascendent 25° Strzelca


Horoskop Ińskiego Lata Filmowego


Opis

Ińskie Lato Filmowe to jedna z najstarszych cyklicznych imprez filmowych w Polsce, propagująca filmy o wysokich wartościach artystycznych. Koncentruje się szczególnie na kinematografii Europy Wschodniej oraz zjawiskach, które dotykają tematyki odrębności kulturowej w kinie światowym. Dużo miejsca zajmują obrazy komentujące w odważny sposób zmiany zachodzące we współczesnym świecie. Festiwal promuje również kino młodych twórców.

Cechą charakterystyczną festiwalu jest bliskość do jeziora Ińsko, oraz specyficzna, "rodzinna" atmosfera. Tuż przy jeziorze co roku ma miejsce edycja kina plenerowego, podczas którego można na wolnym powietrzu obejrzeć popularne filmy, puszczane z projektora.


Stałe miejsce w programie Ińskiego Lata Filmowego od lat zajmują pokazy najnowszych filmów polskich połączone ze spotkaniami z twórcami. Gośćmi uroczego Ińska byli m.in. Agnieszka Holland, Jerzy Kawalerowicz, Piotr Szulkin, Jan Jakub Kolski, Jan Kidawa-Błoński, Grzegorz Królikiewicz, Robert Gliński, Maciej Drygas, Jerzy Hoffman, Krzysztof Zanussi… (informacja z strony: Stowarzyszenie Ińskie Lato Filmowe)


Kliknij, by zapoznać się z szerszym opisem na Oficjalnej Stronie ILF.

Kluczowe wydarzenia

  • lipiec/sierpień 1976 - nie było imprezy z akredytowanymi uczestnikami, seminariami i dyskusjami. Kino "Morena" w Ińsku wyświetlało jednak dla wczasowiczów i mieszkańców miasteczka komedie polskie i zagraniczne. Funkcjonowała również nazwa Ińskie Lato Filmowe, jednak bez stosownej liczby (IV - dop. red.).
  • 1 sierpnia 1997 - kryzys organizacyjny o podłożu polityczno - ekonomicznym. Przeprowadzka festiwalu do Nowogardu, z powodu narastającego konfliktu z władzami miasta. Od tego momentu, przez trzy lata będą się odbywały równoległe festiwale w Nowogardzie i Ińsku. W roku 1997 będą to: Ińskie Lato Filmowe (bez numeracji) w Ińsku + XXIV Studium Wiedzy o Filmie w Nowogardzie. W roku 1998 będą to: Ińskie Lato Filmowe (bez numeracji) w Ińsku + XXV Studium Wiedzy o Filmie w Nowogardzie, firmowane jako ... Szczecińskie Lato Filmowe. W roku 1999 wydarzyły się natomiast: XXVI Ińskie Lato Filmowe w Ińsku + Szczecińskie Lato Filmowe (XXVI Studium Wiedzy o Filmie), które również miało miejsce w Nowogardzie. Rok 1999 jest przełomowy w pokonaniu kryzysu, imprezę ponownie firmują organizacje z Ińska, oraz Szczecina (DKF "Kontrasty"). Dodatkowo miejsce ma I Festiwal Kina Ukraińskiego. Goście z Ukrainy będą się przewijali w czasie festiwalu, do momentu śmierci Dolanda Paszkiewicza.
  • 13 kwietnia 2003 - zmarł Doland Paszkiewicz. Był założycielem Dyskusyjnego Klubu Filmowego Studentów i Inteligencji "Kontrasty". Dzięki jego staraniom szczecińska publiczność przez lata mogła oglądać najlepsze filmy zarówno polskie jak i zagraniczne. Przed laty powołał do życia Ińskie Lato Filmowe. [1]
  • 6 grudnia 2004 - spotkania założycielskie Stowarzyszenia Ińskie Lato Filmowe (SILF) [2]
  • kwiecień 2012 i lipiec 2013 - 38. i 39. Ińskie Lato Filmowe w Ińsku zostały nominowane w kategorii "Krajowe wydarzenie filmowe" przez Państwowy Instytut Sztuki Filmowej

Ciekawostki

Symbolem Ińska i charakterystycznym obiektem jest pomnik raka. Znajduje się on w centralnym miejscu, tuż nad jeziorem, nieopodal kina, w którym odbywa się festiwal. Czytaj też: legenda o raku.


W roku 2013 odbyła się gala jubileuszowa z okazji 40 rocznicy. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdan Zdrojewski, objął honorowy patronat nad jubileuszową edycją festiwalu.

– Miałem wówczas 23 lata i byłem kierownikiem Gminnego Ośrodka Kultury – opowiada Kazimierz Dec. – Nasz festiwal zorganizowaliśmy z myślą o letnikach. Postawiliśmy wówczas na komedie. I tak było przez pierwsze trzy lata. Później rozszerzyliśmy repertuar o pozycje ambitne, trudniejsze. I to chwyciło. za Kurierem Szczecińskim


Wśród gości specjalnych jest m.in. wieloletni bywalec Ińska, znany satyryk i rysownik - Henryk Sawka. - Najbardziej urzekło mnie to, że spotkałem tutaj wszystkich tych, którzy przysłużyli się dla tego festiwalu - przyznawał. Do Ińska przyjechała m.in. żona nieżyjącego już współtwórcy festiwalu - Dolanda Paszkiewicza. - Nikt nie przypuszczał, że to przetrwa tyle lat. Ińsko to jedna z najstarszych tego typu imprez w kraju. To drugi festiwal filmowy w Polsce - mówiła Anna Paszkiewicz. za: Radio Szczecin

Źródło horoskopu

Bohdan Kowalski: "Ińskie Lato Filmowe". Plakat informujący o inauguracji ILF o godzinie 17:00 recitalem J.T.Stanisławskiego [3].


Informację dostarczył Mirosław Czylek.