Eleonora Habsburżanka

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Eleonora Maria Józefa Habsburżanka
Data urodzenia 21.05.1653 (J), godz. 15:30
Miejscowość Regensburg (49°01′N 12°06′E)
Strefa czasowa GMT+0:48
Słońce 11° Bliźniąt
Księżyc 13° Lwa
Ascendent 24° Wagi
Horoskop Eleonory Habsburżanki

Biografia

Arcyksiężniczka austriacka, królowa Polski, księżna lotaryńska, córka Ferdynanda III Habsburga i Eleonory Gonzagi. Na dworze wiedeńskim brano pod uwagę jej małżeństwo z ks. Karolem Lotaryńskim, którego darzyła szczerym uczuciem, jednak ostatecznie na tron polski wybrany został Michał Korybut Wiśniowiecki, dlatego została jego żoną. Przyjmuje się, że dwukrotnie zaszła z nim w ciążę i dwukrotnie poroniła, co jednak bywa czasami podważane przez zwolenników idei, że to Michał zmuszał żonę do udawania ciąży celem ukrycie własnej impotencji.

Eleonora była królową bardzo lojalną w stosunku do męża i dworu. Nauczyła się języka polskiego, lecz pisała głównie po łacinie. Uważana była za wzór dobroci i łagodności. Sejm powierzył jej zadanie bez precedensu - mediację pomiędzy monarchą a opozycją i doprowadzenie do zawarcia zgody. Zawarta ugoda, choć krótkotrwała, podniosła prestiż Eleonory. Po śmierci Wiśniowieckiego we Lwowie, królowa przebywała jeszcze kilka lat w Polsce, po czym powróciła do Austrii.

Nad Dunajem odżyło jej uczucie do Karola Lotaryńskiego. Po pewnych oporach cesarz Leopold wyraził zgodę na ślub, który odbył się 6 lutego 1678 roku. Była królowa polska urodziła Karolowi sześcioro dzieci. Przebywając w Tyrolu, korespondowała z polskimi senatorami. W 1686 roku była wraz ze swym mężem zamieszana w działalność polskiej opozycji magnackiej (na czele którego stał marszałek wielki koronny Stanisław Herakliusz Lubomirski), która chciała doprowadzić do obalenia Jana III. W 1690 Eleonora ponownie została wdową. Zmarła siedem lat później.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii oraz dzięki artykułowi Eleonora Austriaczka – żona miernego króla Wojciecha Kalwata.

Szczególne wydarzenia

  • 27 luty 1670 - w Częstochowie odbył się ślub Michała Korybuta i Eleonory, którego wobec odmowy prymasa udzielił legat papieski.
  • 29 października 1670 - prymas, przejściowo pogodzony z królem, koronował Eleonorę w kolegiacie św. Jana.
  • 29 listopada 1670 - przedwczesny poród martwego syna.
  • jesień 1671 - królowa ponownie była w ciąży, jednak zakończyła się ona kolejnym niepowodzeniem.
  • 10 listopada 1673 - we Lwowie umarł w wyniku zatrucia żołądkowego Michał Korybut Wiśniowiecki.
  • 28 marca 1675 - opuściła miasto i udała się na Śląsk, a następnie do Wiednia.
  • 6 lutego 1678 - Eleonora poślubiła Karola V Lotaryńskiego w Wiener Neustadt.
  • 11 września 1679 - urodziła syna, Leopolda Józefa. [1]

Źródło horoskopu

Dane pochodzą z Astro-Databank. Informację przekazał Mirosław Czylek.