Elżbieta Bonifacja

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Elżbieta Bonifacja (córka Wł. Jagiełły)
Data urodzenia 22.06.1399, godz. 10:50
Miejscowość Kraków
Strefa czasowa LMT - 1:19
Słońce 9° Raka
Księżyc 17° Wodnika
Ascendent 23° Panny
Horoskop Elżbiety Bonifacji (1399)


Biografia

Po ponad 12 latach bezdzietnego małżeństwa Jadwigi i Jagiełły królowa zaszła w ciążę. Córka Jadwigi i Jagiełły otrzymała imiona Elżbieta Bonifacja. Swoje pierwsze imię odziedziczyła po babce macierzystej Elżbiecie Bośniaczce, a drugie otrzymała na cześć papieża Bonifacego IX.

Pierwszy horoskop sporządzony przez astrologa dla przyszłego dziedzica Jadwigi i Jagiełły określał płeć dziecka poczętego w połowie września 1398 r. jako męską. Dnia 22 czerwca 1399 r. narodziła się jednak dziewczynka. Urodzona 22 czerwca (XXII Iunii) królewna zmarła w dniu św. Małgorzaty dziewicy (Margareta virgo).


Z szerszą biografią można zapoznać się na stronie Wikipedii.

Ciekawostki

Żona Władysława Jagiełły zmarła w kilka dni po porodzie w 1399 r. Urodzona królewna Elżbieta Bonifacja zmarła po urodzeniu [1]. Prawdopodobną przyczyną komplikacji porodowych była wąska budowa miednicy Jadwigi, stwierdzona w czasie pomiarów jej szkieletu w XIX w.

Dla dziecka Jadwigi i Jagiełły opracowane zostały pierwsze zachowane horoskopy sporządzone na ziemiach polskich. Wykonał je w Krakowie nieznany bliżej uczony, zapewne jeden z ośmiu astrologów, pracujących m.in. dla dworu królewskiego. Pierwszy horoskop powstał w oparciu o moment poczęcia dziecka, zapewne ustalony wspólnie z królową - w południe dnia 16 września 1398 r. Rozwiązanie wyznaczono w nim na dzień 18 czerwca 1399 r. Jadwidze i Jagielle miał się narodzić długo wyczekiwany syn.

Więcej opisu dotyczące prognozowania płci dziecka i historii związanej z Elżbietą Bonifacją można znaleźć -> TUTAJ.

Drugi horoskop był prognostykiem urodzinowym. Na jego podstawie można dokładnie określić moment przyjścia na świat Elżbiety Bonifacji. Królewna urodziła się 22 czerwca 1399 r. późnym wieczorem (o godzinie 22.35 czasu lokalnego). Astrolog zaznaczył, że horoskop jest złowróżbny, ponieważ planeta Mars przebywa w domu śmierci.

Źródło horoskopu

[W trakcie opracowania].