Dymna Anna

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Anna Dymna
Data urodzenia 20.07.1951, godz. 21:00
Miejscowość Legnica (51°13′N 16°10′E)
Strefa czasowa GMT +1
Słońce 28° Raka
Księżyc 26° Wodnika
Ascendent 25° Wodnika
Horoskop Anny Dymnej

Biografia

Polska aktorka teatralna i filmowa. Założycielka i prezes Fundacji "Mimo Wszystko", członkini Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu oraz Rady Programowej Radia RMF Classic. Jeszcze w trakcie studiów została żoną Wiesława Dymnego. Po jego tragicznej śmierci ponownie wyszła za mąż za Zbigniewa Szotę, a potem za Krzysztofa Orzechowskiego. Dymna często podkreśla wielki wpływ jaki wywarła na nią barwna osobowość jej pierwszego męża.

W społeczne działania na rzecz ludzi potrzebujących wsparcia Anna Dymna angażowała się na długo przed założeniem własnej Fundacji. Prócz niesienia pomocy indywidualnej, uczestniczyła m.in. w kwestach Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa, akcjach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Stowarzyszenia „Wielkie Serce”, Fundacji „Mam Marzenie”, Fundacji „Nuta Nadziei” i Fundacji „Akogo”. Od 2006 roku jest ambasadorem Stowarzyszenia Debra Polska „Kruchy Dotyk” skupiającego osoby cierpiące na Epidermolysis Bullosa.

Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Od 1990 jest wykładowczynią na tej uczelni. Zadebiutowała w 1969 w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w roli Isi i Chochoła w Weselu Stanisława Wyspiańskiego. Obecnie ma w dorobku ponad dwieście pięćdziesiąt ról teatralnych i filmowych. Pracowała z najwybitniejszymi polskimi reżyserami, m.in.: Andrzejem Wajdą, Konradem Swinarskim, Jerzym Jarockim, Jerzym Grzegorzewskim, Jerzym Hoffmanem, Kazimierzem Kutzem, Teresą Kotlarczyk, Barbarą Sass i Janem Klatą. Jest pedagogiem w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego, a także inicjatorką i gospodynią Krakowskich Salonów Poezji (źródło: [1])


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii. Zapraszamy także na stronę Fundacji Anny Dymnej Fundacja Mimo Wszystko

Kluczowe wydarzenia

  • 1969 - debiut w teatrze
  • 12 lutego 1978 - tragiczna śmierć Wiesława Dymnego [2]
  • 1985 - urodzenie syna Michała
  • 2002 - inicjuje Krakowski Salon Poezji. Salon ma oddziały w Bytomiu, Czechowicach-Dziedzicach, Częstochowie, Nowym Targu, Gdańsku, Gliwicach, Komorowie, Opolu, Świdnicy, Tarnowie, Tczewie, Szczecinie, Tychach oraz w Gdyni
  • 26 września 2003 - założenie Fundacji Mimo Wszystko

Źródło horoskopu

Anna Dymna podała swoją godzinę urodzenia tygodnikowi "Gwiazdy mówią". Informację przekazał Piotr Piotrowski.