Bursche Juliusz

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Juliusz Bursche
Data urodzenia 19.09.1862, godz. 19:00
Miejscowość Kalisz (51°45′N 18°05′E)
Strefa czasowa GMT +1:12
Słońce 27° Panny
Księżyc 6° Lwa
Ascendent 2° Byka
Horoskop Juliusza Bursche

Biografia

Duchowny ewangelicki, doktor teologii, wybrany na biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. 1885 ożenił się z Amalią Heleną z domu Krusche, pochodzącą z zamożnej niemieckiej rodziny przemysłowców, współwłaścicieli tkalni bawełny w Pabianicach. Miał pięcioro dzieci (4 córki i syna). W 1888 ksiądz Bursche został przeniesiony do Warszawy, gdzie szybko awansował w hierarchii kościelnej. Od 1895 do 1904 był radcą Konsystorza, w roku 1904 car Mikołaj II mianował go superintendentem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Królestwie Polskim. Uroczystość wprowadzenia w urząd biskupi (instalacja), odbyła się 22 stycznia 1905.

Ksiądz Bursche był zdolnym, niezwykle energicznym organizatorem życia religijnego i cenionym kaznodzieją, autorem wielu rozpraw historycznych z zakresu historii kościołów reformowanych, oraz założycielem i wydawcą pism: „Zwiastun Ewangeliczny” (1898-1914) oraz „Gazeta Mazurska” (1922-1939). We wrześniu 1939 nie skorzystał z możliwości wyjazdu za granicę, lecz wraz z wielką masą Polaków ewakuował się na wschód. Jako jeden z czołowych wrogów III Rzeszy już 3 października 1939 został aresztowany na terenie plebanii ewangelickiej w Lublinie. Dokładna data jego śmierci nie jest znana – 20 lutego 1942 jest datą umowną, najbardziej prawdopodobną. Represje dotknęły również trzech jego braci (przeżył tylko jeden) oraz syna (inż. Stefan Bursche, rozstrzelany przez hitlerowców 17 lutego 1940 w lasach lućmierskich).


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii

Ciekawostki

Podczas studiów teologicznych w Dorpacie (dzisiejsze Tartu w Estonii), pod wpływem działalności ks. Otto i fascynacji polską kulturą, Juliusz Bursche został Polakiem. Z jego dziesięciorga rodzeństwa, aż ośmioro przyjęło opcję polską, a większość z nich zapłaciła za to życiem podczas drugiej wojny światowej. „To fenomen trudny do wyjaśnienia i trudny do zrozumienia, zwłaszcza dla Niemców" – zauważył prof. Gardawski. Gdy dziadkowi profesora, Stefanowi Burschemu, Niemcy proponowali podczas drugiej wojny światowej volkslistę, on kategorycznie propozycję odrzucił, za co w 1940 r. został rozstrzelany przez hitlerowców.

Bp Bursche był uroczym, pogodnym człowiekiem, pełnym humoru, cieszącym się życiem, kochającym swój ogród, lubującym się dobrą herbatą i kieliszkiem czerwonego wina [1].

Źródło horoskopu

Akt urodzenia zamieszczony w Wikipedii [2]. Informację przekazał Mirosław Czylek.