Anna Habsburżanka

Z Baza horoskopów Polskiego Towarzystwa Astrologicznego
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dane Anna Habsbużanka
Data urodzenia 16.8.1573, godz. 17:44
Miejscowość Graz (47°04′N 15°26′E)
Strefa czasowa LMT -01:01:49
Słońce 4° Panny
Księżyc 23° Barana
Ascendent 8° Wodnika
Horoskop Anny Habsbużanki

Biografia

Córka arcyksięcia Karola, brata cesarza Maksymiliana II, królowa Polski i Szwecji, pierwsza żona Zygmunta III, matka Władysława IV.

Anna Habsburżanka była pierwszą z czterech Austriaczek, które były żonami polskich królów elekcyjnych. Ładna i cicha zyskała miłość męża i uznanie poddanych [1]. Dziewiętnastoletnia królowa nie odznaczała się wyjątkową urodą. Jednak ta skromna, zawsze ubrana w czerń blondynka, swym taktem potrafiła zjednywać sobie ludzi. Wielce pobożna i prosta w obejściu, początkowo nielubiana, zdobyła przychylność wielu. Wpływ na to miało m.in. szybkie przyswojenie języka polskiego.

W 1597 roku Anna ponownie zaszła w ciążę. Czuła się źle i przeczuwała najgorsze. Pewnego razu powiedziała do męża „nie będziemy długo razem, bo mój pobyt na ziemi będzie krótki. Niebawem się rozstaniemy i śmierć przetnie naszą miłość”. Okazało się, że się nie myliła. Osłabiona grypą zmarła 10 lutego 1598 roku w Warszawie, zaledwie w 25. roku życia. Zmarłą poddano zabiegowi cesarskiego cięcia, ale tak narodzony królewicz Krzysztof żył zaledwie parę minut.


Z szerszą biografią można zapoznać się na Wikipedii. Wykorzystano i zacytowano obszerne fragmenty ze strony Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Kluczowe wydarzenia

  • 4 maja 1592 - odbył się w Wiedniu ślub per procura z Zygmuntem III Wazą
  • 31 maja 1592 - właściwe zawarcie małżeństwa, połączone z koronacją na królową Polski
  • 1 marca 1594 - koronowano ją w Uppsali na królową szwedzką
  • 9 czerwca 1595 - rodzi się Władysław IV Waza, jedyny z pięciorga dzieci, które dożyło dorosłego wieku
  • 10 lutego 1598 - zmarła w Warszawie wskutek krwotoków spowodowanych poronieniem

Źródło horoskopu

Horoskop Anny Habsburżanki z Defecto Geniturarum J. Partridge'a

Horoskop królowej wraz z opisem znajduje się w książce Johna Partridge'a Defecto Geniturarum (London 1697), s. 195. Co ciekawe, Partridge (1643/4-1715) w przeciwieństwie do poprzedników zastosował tutaj domy Placidusa.

Informację dostarczył Piotr Piotrowski.